Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Rok zmian

Rektorzy Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego tradycyjnie już skierowali do wiernych archidiecezji swój list z okazji Bożego Narodzenia.

Rektorzy – ks. prof. Stanisław Stasiak i ks. prof. Włodzimierz Wołyniec – na początku listu zwracają uwagę na wiosnę 2022 roku, która przyniosła z jednej strony nadzieję związaną ze zniesieniem ograniczeń pandemicznych, a z drugiej strony przerażenie związane z agresją rosyjską na Ukrainę.

Szczególnie odwołali się do słów: "nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał" zaczerpniętych z Dziejów Apostolskich i odnoszących się do wspominanego dziś św. Szczepana. – Św. Łukasz [sugeruje], że owa mądrość posiada bezpośredni z wiązek z Duchem, z którego natchnienia przemawiał (Dz 6,8). Mądrość nie pochodzi jedynie z wiedzy i inteligencji, lecz przede wszystkim z Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka (Rz 8,9). Właśnie dzięki tej mądrości św. Szczepan mógł nie tylko oprzeć się nienawiści swoich wrogów, lecz przede wszystkim głosić Ewangelię niezależnie od upodobań otaczających go ludzi – czytamy.

Księża rektorzy informują w swoim liście o czekających PWT zmianach: – Podjęliśmy inicjatywę przekształcenia naszej Uczelni w Akademię Papieską. Chcielibyśmy, aby nosiła ona imię wielkiego Polaka, Europejczyka i człowieka Kościoła – Kardynała Bolesława Kominka. W związku z tym obok wydziału teologicznego planujemy otwarcie dwóch nowych wydziałów – prawa kanonicznego i nauk społecznych. Przed nami bardzo długa droga i wytężona praca, tym bardziej, że chcielibyśmy, aby każdy z wydziałów posiadał prawo nadawania tytułów tak kościelnych, jak i państwowych – wyjaśniają i dodają, że zmiany już dotknęły seminarium duchowne, które łączy obecnie trzy seminaria – wrocławskie, legnickie i świdnickie, a do tego wspólną formacją objęci zostali klerycy franciszkańscy, salwatorianie, sercanie i klaretyni.

Czytaj cały list na kolejnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy