W kościele pw. św. Macieja we Wrocławiu w tym roku w czasie Bożego Narodzenia zagościła ikona Marii Leginovych, powstała w 2018 r. we Lwowie. Umieszczona w wymownej scenografii, zaprasza do kontemplacji tajemnicy Wcielenia w solidarności z tymi, których dotyka ból i groza wojny.
Jak podkreśla ks. Mirosław Maliński, Maciejówka łączy się z niewinnymi ludźmi, którzy są tam prześladowani. - Stąd ten biały kolor, kojarzący się z niewinnością, nieubrane choinki, bardzo surowe; Boże Narodzenie obecne w tle czegoś, co wiąże się z cierpieniem - wyjaśnia.
Ikona powstała w 2018 roku we Lwowie, a po raz pierwszy została przedstawiona na wystawie bożonarodzeniowej "Світло Різдва" (Światło Bożego Narodzenia) w galerii współczesnej sztuki sakralnej Iconart. W 2020 została zaprezentowana na І Międzynarodowym Biennale Ikony Współczesnej.
Ikona powstała w 2018 r. Archiwum Marii Leginovych- Obecnie znajduje się w kolekcji prywatnej. Wykonaliśmy kopię tej ikony w kilkukrotnym powiększeniu techniką druku wielkoformatowego - tłumaczy Maria Leginovych. - Tutaj, w szopce, ikona zaprezentowana jest pośród białych, pionowych płócien, które opadają z góry na dół i przenikają w przestrzeń świątyni. W centrum ikony znajdują się postacie Bogurodzicy i Dzieciątka Jezus w mandorli granatowego koloru. Mandorla w chrześcijaństwie jest symbolem Chwały Pańskiej, w jakiej sam Bóg objawia siebie ludzkości
Nad Nimi widać fragment nieba, z którego spływa światło Gwiazdy Betlejemskiej, wskazujące na Dzieciątko Jezus. U góry przedstawiony został anioł ogłaszający narodziny Jezusa, u dołu - pasterze oraz zamyślony św. Józef. Łaciński napis "Gloria in excelsis Deo" oznacza: "Chwała na wysokości Bogu".
Autorką scenografii jest Tosia Karnicka; realizacja: inż. Krzysztof Olszewski.
Co roku szopka bożonarodzeniowa, znajdująca się w kościele pw. św. Macieja ma inny, niepowtarzalny kształt. Jest dziełem sztuki, owocem pracy zaproszonych artystów i scenografów.
Maria Leginovych. Archiwum Marii LeginovychDA "Maciejówka" angażuje się od początku we wspieranie ofiar wojny na Wschodzie, m.in. przez zbiórki niezbędnych produktów.
Tuż po świętach do Lwowa ruszy 20 wolontariuszy - studentów i absolwentów - by tam modlić się o pokój w łączności z uczestnikami Europejskiego Spotkania Młodych w Rostocku. Ponieważ młodzi z Ukrainy nie mogą uczestniczyć w nim bezpośrednio, wrocławianie jadą do nich.
Więcej TUTAJ