W Oławie rozpoczęła się 13. edycja Pól Nadziei. Do udziału zgłosiło się 14 szkół z powiatu oławskiego, chcących wspierać Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i szerzyć ideę hospicyjną.
Po czasie izolacji z powodu pandemii dziś potrzeba nadziei - nadziei na spotkanie drugiego człowieka i wy jesteście tą nadzieją - mówił uczniom ks. Dariusz Amrogowicz, inaugurując w Oławie 13. edycję akcji Pola Nadziei. Chodzi w niej o szerzenie idei hospicyjnej, kształtowanie wśród młodych postawy solidarności z cierpiącymi i wspieranie działań hospicjum. Przypomina o tym tegoroczne hasło: "Nadzieja rozkwita na nowo". - Dajecie nadzieję chorym, że nie są sami z tym problemem, że nie są opuszczeni, ale że ktoś o nich pamięta, ktoś chce się o nich troszczyć. Dla was to też nauka - człowiek potrzebuje wsparcia, szczególnie w najtrudniejszym momencie - podkreślił ksiądz dyrektor.
W tegorocznej edycji bierze udział 14. szkół z powiatu oławskiego. Uczniowie uczestniczą w konkursach plastycznym i poetyckim, a w szkołach odbywają się spotkania z pracownikami, wolontariuszami i podopiecznymi hospicjum domowego. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się "Poranek żonkilowy", podczas którego wyłonieni zostaną laureaci wspomnianych konkursów. - Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych konkursach. Chodzi w nich o uwrażliwienie, ale konkursy dają też uczniom możliwość uzewnętrznienia się, pokazania, w jaki sposób młodzież, dzieci czują i solidaryzują się z podopiecznymi hospicjum, z osobami nieuleczalnie chorymi. To są tematy trudne, a dzieci to podejmują - zaznacza Sławek Graczyk, koordynator hospicyjnego wolontariatu.
Podczas gali otwarcia lekarz Adam Dziadura, kierujący od strony medycznej działaniami hospicjum, otrzymał odznakę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci za propagowanie wśród najmłodszych pięknych idei związanych z troską o słabszych i chorych.