Pod tym hasłem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Marka w domu sióstr elżbietanek w Sobótce odbyło się dwudniowe spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.
Było to już trzecie spotkanie w tym roku duszpasterskim, ale pierwsze wyjazdowe. Trwało od piątkowego wieczoru do sobotniego południa. Jego celem było odkrywanie sensu i znaczenia Rady dla Kościoła lokalnego. Pierwszym punktem w harmonogramie było adoracja Najświętszego sakramentu. - Chodzi o to, żeby przede wszystkim być z Jezusem - mówi Ada Kwiatkowska, jedna z uczestniczek. Bp Maciej Małyga, przewodniczący sekretariatu Rady, dodaje: - Tylko w ten sposób można iść dalej. W przeciwnym razie znowu wykonalibyśmy kawał dobrej, ale nikomu niepotrzebnej roboty. Jako rada chcemy przyjrzeć się pracy duszpasterskiej w diecezji i stać się wsparciem dla duchownych i świeckich posługujących w Kościele.
Podsumowując wydarzenie s. Maria Czepiel, elżbietanka, podkreśla, że najważniejsze dla niej były współdzielenie i współpraca w trosce o Kościół, który jest naszą rodziną. Natomiast Henryk Grzywna z Rycerzy Kolumba, nawiązując do programu wydarzenia, dodaje: - Z wyjazdu zabieram ideę podziału na czas "nieroboczy" i "roboczy".
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy modlili się, rozważali słowo Boże i poznawali się ze sobą. W drugiej przyglądali się kontekstowi, w jakim działa Rada i szukali najlepszych ścieżek dla swojej pracy. W rysującej się jej wizji istotnymi punktami są zaangażowanie w aktualny program duszpasterski Kościoła w Polsce, włączenie się w inicjatywy związane z Synodem o synodalności oraz konkretne dzieła w diecezji. - Wyjeżdżam z nadzieją - podsumował ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu.
Diecezjalna Rada Duszpasterska jest organem doradczym biskupa diecezjalnego. Kodeks Prawa Kanonicznego w paragrafach od 511 do 514 jasno określa, że jej zadaniem jest "badać pod władzą biskupa wszystko, co dotyczy działalności pasterskiej, a także rozważać i przedstawiać praktyczne wnioski. Składa się przede wszystkim z wiernych świeckich, ale również z duchownych i członków instytutów życia konsekrowanego. Członkowie są wyznaczeni w sposób określony przez biskupa diecezjalnego. Świeccy członkowie Rady duszpasterskiej powinni być dobrani w ten sposób, by jej skład "był rzeczywistym odzwierciedleniem całej części ludu Bożego, stanowiącego diecezję, z uwzględnieniem rożnych regionów diecezji, warunków społecznych i zawodowych oraz udziału, jaki osoby pojedyncze lub zrzeszone mają w apostolstwie".