O spotkaniu z Bogiem w Jego Kościele i o Słowie, które z mocą przemienia życie konkretnych ludzi - Moniki, Ani i Jarka oraz innych członków różnych wspólnot i kręgów biblijnych - można było usłyszeć na progu Niedzieli Słowa Bożego w auli PWT we Wrocławiu.
Pani Monika, wychowana w zborze zielonoświątkowym (gdzie jej mama jest diakonisą), ochrzczona w wieku 15 lat, we wczesnej młodości była bardzo gorliwą członkinią swojej ówczesnej wspólnoty religijnej. Środowisko zboru, ale zarazem dwie babcie katoliczki oraz dziadek będący Świadkiem Jehowy – te uwarunkowania prowadziły jednak do rozmaitych komplikacji. Kiedy po śmierci dziadka nastąpił spór o to, przez kogo, w jaki sposób ma być pogrzebany (ostatecznie odbyła się świecka ceremonia pogrzebowa), doświadczyła konfliktu, jaki istnieje między różnymi ludźmi przyznającymi się do jednej księgi – Biblii.
Zdjęcia:
Owocem tej sytuacji był długotrwały kryzys wiary, trwający kilkanaście lat. Przełom nastąpił pewnego dnia, gdy pani Monika – przechodząc obok kościoła – westchnęła: „Panie Boże, jeśli Ty w ogóle istniejesz, gdziekolwiek istniejesz, proszę, jeśli masz ochotę przywrócić mi wiarę, to nie w godzinę mojej śmierci…”. Nie chciała uwierzyć tylko ze strachu przed śmiercią, przed chorobą; chciała – jeśli to będzie możliwe – kiedyś jeszcze Mu służyć.
Po tej modlitwie nastąpił ciąg wydarzeń, który doprowadził ją do seminarium oblatów w Obrze. Tam, podczas jutrzni odmawianej przez grupę młodych chłopaków, coś się w jej sercu wydarzyło. – Jakby ktoś bezszelestnie odsunął jakąś kotarę i w moim życiu pojawiło się nieoczekiwane światło – wspomina, przywołując pierwsze słowa, jakie jej wtedy przyszły do głowy: – „Matko, jaka ja jestem głupia. Panie Boże, przecież istniejesz…”
Dla pani Moniki rozpoczęła się przygoda jej spotkania z Bogiem w Kościele katolickim, także czas systematycznego zgłębiania na nowo Pisma św., studiów teologicznych. – Z wykształcenia jestem filologiem. Filolog miłujący słowo wraca do tego najważniejszego Słowa w naszym życiu na zupełnie nowym poziomie – mówi.
*
– Nie jest ważne, czy znam język hebrajski, aramejski… Ważne, bym codziennie miał kontakt ze słowem Bożym – mówił rektor PWT ks. dr hab. Sławomir Stasiak na początku spotkania, zorganizowanego przez Instytut Nauk Biblijnych przy PWT oraz Inicjatywę Biblijną Lumen Vitae. Przywołał słowa kard. Josepha Ratzingera, który zwracał uwagę, że "Pismo Święte nie jest supermarketem, z którego można wybrać kilka towarów, które się nam spodobają, a resztę odrzucić, ale jest objawieniem się Boga, przez które wskazuje On nam naszą drogę".
Prowadzący spotkanie ks. prof. Mariusz Rosik zaprezentował Inicjatywę Biblijną Lumen Vitae – której członkowie spotykają się raz w miesiącu w czwartek na lekturze i rozważaniu słowa Bożego oraz raz w miesiącu na Mszy św. – podkreślając w ten sposób więź Słowa i Eucharystii; poznają również wspólnie kolejne biblijne kraje, gromadzą się na dniach skupienia. Podejmują się organizacji dwóch spotkań w wymiarze archidiecezjalnym: z okazji Niedzieli Słowa Bożego oraz – w niedalekiej przyszłości – z okazji Niedzieli Biblijnej, przeżywanej w Polsce w 3. Niedzielę Wielkanocną. Więcej: lumenvitae.pl.
Uczestnicy spotkania usłyszeli również m.in. świadectwo Ani i Jarka, którzy po 40 latach życia w niesakramentalnym związku zdecydowali się – pod wpływem wytrwałej lektury Biblii – na zawarcie sakramentu małżeństwa. Usłyszeli m.in. o projekcie „Słowo blisko Ciebie”, realizowanym we wspólnocie Hallelu Jah – o którym opowiedziała Magda Ludwina – i o grze biblijnej pod takim tytułem (stworzonej dzięki Ani i Jarkowi oraz grupie zaangażowanych w to dzieło osób).
O swoich doświadczeniach opowiadali członkowie różnych Kręgów Biblijnych. Magdalena przedstawiła krąg działający od 10 lat w Smolcu (czytają całe księgi biblijne), Mariusz – krąg istniejący w Krynicznie (spotyka się w piątki, każde spotkanie poświęcone jest czytaniom mszalnym z nadchodzącej niedzieli), a Piotr – krąg działający w parafii we Wrocławiu-Leśnicy (którego członkowie obecnie zgłębiają już drugi rok Dzieje Apostolskie).
O oprawę muzyczną spotkania – zakończonego modlitwą uwielbienia i agapą – zadbała wspólnota Hallelu Jah. Na chętnych czekały różne książkowe propozycje oraz wspomniana gra planszowa „Słowo blisko Ciebie”.
Inicjatywa Biblijna Lumen Vitae już zaprasza na kolejne podobne wydarzenie, z okazji Niedzieli Biblijnej – w sobotę 22 kwietnia o 18.00.
Więcej wkrótce, także w papierowym wydaniu GN.