- To jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszej wspólnoty akademickiej - mówił o święcie Papieskiego Wydziału Teologicznego rektor uczelni ks. prof. Sławomir Stasiak.
W krótkim przemówieniu wielki kanclerz PWT abp Józef Kupny wyraził radość, że uroczystości święta uczelni mogły się odbyć bez pandemicznych ograniczeń. - Cieszymy się, że możemy tworzyć tę rodzinę akademicką. Powodem do radości są też pewne osiągnięcia nowego zarządu. Po pół roku działalności udało się bardzo wiele zrobić. To dobry prognostyk i trzymam kciuki, by udało się zrealizować plany, bo jest to dobro wspólne, dobro naszej uczelni - mówił i zapewniał o swoim wsparciu. W związku z rozpoczynającą sesją życzył sukcesów naukowych, zdanych egzaminów, zadowolenia i poczucia, że te studia zaspakajają głód wiedzy teologicznej i pedagogicznej. - Profesorom życzę satysfakcji z nauczania, z prowadzenia do Prawdy.
- To jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszej wspólnoty akademickiej - mówił o święcie uczelni jej rektor ks. prof. Sławomir Stasiak. Tłumaczył, że to wyjątkowy moment dla całej społeczności związanej z Papieskim Wydziałem Teologicznym, której towarzyszą wdzięczność, radość i duma z ogromnej pracy związanej z rozwojem zawodowym i naukowym członków naszej alma mater. - W dniu święta uczelni życzę wszystkim, by pomagali sobie nawzajem w niestrudzonym dążeniu do Prawdy i radości z tego dążenia. Aby nasze wysiłki, nasza praca naukowa i dydaktyczna były świadomie podporządkowane wartości, którą jest człowiek. Szacunek do każdego to sposób na szacunek do samego siebie - mówił.
Ksiądz rektor zwrócił uwagę na wyjątkowość czasu, w którym do wspólnego świętowania doszło. Podkreślił, że to pierwsza popandemiczna okazja do tego, by w normalnych okolicznościach - bez żadnych sanitarnych ograniczeń - móc się spotkać oraz że studenci wrócili do sal wykładowych.
Zauważył również, że jest to czas doniosłych wydarzeń. Nawiązał do niedawnego pożegnania jednego z największych teologów przełomu XX i XXI w. papieża Benedykta XVI. - W osobie Józefa Ratzingera splatają się różne zadania i powołania. Po pierwsze odszedł świetny teolog, którego pragnieniem było poznanie prawdy o Bogu Jedynym. Po drugie, sługa Kościoła, który mimo dobrze zapowiadającej się pracy naukowca-teologa w 1977 roku podjął zadanie posługi arcybiskupa Monachium i Fryzyngii, przyjmując hasło biskupie jakże znamienne dla nas Cooperatores veritatis (łac. Współpracownicy prawdy). Po trzecie w 1981 roku został mianowany prefektem Kongregacji Nauki Wiary - mówił
Nawiązał też do postawy Benedykta XVI, która ma być wzorem i zachętą do podejmowania zadań, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby Kościoła, a nie tylko tych, które sami sobie zaplanowaliśmy jako dobre. Dalej cytował fragment homilii kard. J. Ratzingera wygłoszonej w Pentling 22 sierpnia 1999: "(...) Jeśli tworzymy chrześcijaństwo według własnego pomysłu, to gubimy samą jego istotę, która stanowi o tym, że warto być i trwać w Kościele. - Na straży tego objawienia od ponad 50 lat stoi Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Nasza uczelnia w ostatnim czasie podjęła działania mające na celu przekształcenie w akademię papieską, która będzie składała się z trzech wydziałów - teologicznego, nauk społecznych i prawa kanonicznego. Obecnie jesteśmy na etapie opracowania statutów - ogólnouczelnianego i wydziałowych. Podjęliśmy również trud określenia kierunków kształcenia, które chcemy otworzyć w ramach tych wydziałów - zaznaczył i zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o dalszych konkretach.
Ks. prof. Stasiak zaznaczył, że do rozwoju potrzebna jest także infrastruktura. Podzielił się też najnowszą informacją, że w związku z przyjęciem przez Sejm RP nowelizacji ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce", która zakłada zmiany w finansowaniu Papieskiego Wydziału Teologicznego. - Zmiana pozwala nam na podejmowanie starań o finansowanie z budżetu państwa naszych remontów i inwestycji budowlanych - tłumaczył. Następnie podkreślił, że rozwój uczelni jest możliwy tylko wówczas, gdy pracownicy naukowi uczelni podejmują działania prowadzące do uzyskiwania nowych stopniu naukowych.
Na zakończenie przemówienia dziękował za wszelkie zaangażowanie na rzecz rozwoju uczelni. - Nasza uczelnia jest żywym dowodem tego, jak cenne plony może przynieść wspólna wizja świata oparta na wartościach chrześcijańskich oraz współpraca przy przekuwaniu wizji w rzeczywistość.
W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie nominacji na dyrektorów instytutów Papieskiego Wydziału Teologicznego. Ks. prof. Jerzy Tupikowski kierował będzie Instytutem Filozofii Chrześcijańskiej i Nauk Społecznych, ks. prof. Mieczysław Kogut pokieruje Instytutem Historii Kościoła i Teologii Pastoralnej, ks. prof. Mariusz Rosik, który pokieruje Instytutem Nauk Biblijnych, natomiast o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI będzie kierował Instytutem Teologii Systematycznej.
Ponadto habilitację uzyskał dr Sławomir Zatwardnicki, a promocje doktorskie - ks. Bartłomiej Polański SDB oraz Adam Kucharski.
Okolicznościowy wykład pt. "Jezusowy ideał życia rodzinnego na przykładzie Ewangelii wg św. Marka" wygłosił ks. prof. dr. hab. Janusz Kręcidło (UKSW).
Po zakończonej uroczystości abp Józef Kupny odsłonił w kaplicy PWT tablicę upamiętniającą nadanie jej imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.