Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

U progu zmian

Wrocławska uczelnia świętowała w związku z liturgicznym wspomnieniem św. Tomasza z Akwinu (28 stycznia), patrona studentów i teologów oraz uczelni i szkół katolickich.

Wprogramie obchodów punktem centralnym była Msza św. w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem wielkiego kanclerza PWT abp. Józefa Kupnego. Homilię wygłosił biskup świdnicki Marek Mendyk.

Mówił m.in. o tym, że każdy człowiek jest przeznaczony do życia. – Stajemy w nim wobec alternatywy – wieczne zbawienie lub wieczne potępienie. Krótko mówiąc, człowiek został stworzony nie po to, by tylko chwilę żyć na ziemi, ale by żyć na zawsze. Pragnienie nieskończoności, choć bywa zagłuszane, istnieje w człowieku. Duch Święty, który w nas zamieszkuje, woła, że zostaliśmy stworzeni do miłości, która nie ma granic – zaznaczył. Dodał, że człowiek jest niejako skazany na świętość bądź na wieczną rozpacz. Tłumaczył na podstawie odczytanego fragmentu Ewangelii, że świętość to komunia z Jezusem.

Ordynariusz świdnicki podkreślił, że misja, jaką ma Papieski Wydział Teologiczny, to kształcenie młodych i dorosłych w przekonaniu, że istnieją absolutne, niezmienne i niezależne od ludzkiej woli wartości, które można odkryć i poznać i które nadają sens ludzkiej egzystencji. – Także to, że poznawana przez człowieka rzeczywistość nie ogranicza się do sfery materialnej, ale ma też wymiar transcendentny – dodał i przekonywał, że mamy wiele powodów, by dziękować Bogu za papieską uczelnię. W drugiej części uroczystości, podczas akademii w wydziałowej auli, w krótkim przemówieniu abp Kupny wyraził radość, że uroczystości święta uczelni mogły się odbyć bez pandemicznych ograniczeń.

– Cieszymy się, że możemy tworzyć tę rodzinę akademicką. Powodem do radości są też pewne osiągnięcia nowego zarządu. Po pół roku działalności udało się bardzo wiele zrobić. To dobry prognostyk i trzymam kciuki, by udało się zrealizować plany, bo jest to dobro wspólne, dobro naszej uczelni – mówił i zapewnił o swoim wsparciu. Rektor PWT ks. prof. Sławomir Stasiak przybliżył zebranym, jakie kroki w ostatnim czasie zostały podjęte. – To działania mające na celu przekształcenie PWT w akademię papieską, która będzie składała się z trzech wydziałów – teologicznego, nauk społecznych i prawa kanonicznego. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania statutów – ogólnouczelnianego i wydziałowych. Podjęliśmy również trud określenia kierunków kształcenia, które chcemy otworzyć w ramach tych wydziałów – zaznaczył i zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o dalszych konkretach. Zwrócił uwagę, że rozwój uczelni uzależniony jest również od uzyskiwania przez wykładowców nowych stopni naukowych. Zaznaczył ponadto, że w związku ze zmianami ustawowymi w styczniu Papieski Wydział Teologiczny uzyskał możliwość podejmowania starań o finansowanie z budżetu państwa remontów i inwestycji budowlanych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy