Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Będą pilnować Jezusa

To oddolna inicjatywa, która ma zapewnić ciągłość adoracji Najświętszego Sakramentu, ale także nadzór nad bezpieczną modlitwą w kaplicy na dworcu głównym we Wrocławiu.

Piękna kaplica dworcowa we Wrocławiu jest czynna od ponad roku. Nie brakuje chętnych, którzy przychodzą się do niej modlić o każdej porze – zagląda tam sporo wrocławian i podróżnych. W listopadzie 2021 r. poświęcił ją abp Józef Kupny.

– Ludzie przychodzą się modlić falami. Są momenty, że w środku przebywa 15 osób, a potem np. przez półtorej godziny nie ma nikogo – mówi Mariola Kuna, emerytka, która regularnie modli się w kaplicy na dworcu. Nieobecność wiernych w kaplicy wykorzystują osoby w kryzysie bezdomności, które na co dzień funkcjonują na dworcu i w jego okolicach. Zaglądają też do kaplicy. Zdarza się, że chcą się tam położyć i przespać. W tej chwili kaplica nie jest już czynna przez całą dobę. Nie można do niej wejść od 1.00 w nocy do 6.00 rano. Powstał więc wśród wiernych pomysł utworzenia specjalnego bractwa – rodzaju straży honorowej Najświętszego Sakramentu. To system dyżurów modlitewnych, a jednocześnie pilnowania, by wszyscy przybysze zachowywali się w kaplicy tak, jak wypada. Trwa zbieranie odpowiedniej grupy chętnych i podział dyżurów. Niektórzy mogą w konkretny dzień tygodnia, inni w konkretny dzień miesiąca itd. Trzeba to wszystko odpowiednio skoordynować.

– Każdy chętny jest mile widziany. Nie ma znaczenia, czy mężczyzna, czy kobieta. Docelowo chcemy wrócić do całodobowej modlitwy w kaplicy, tylko trzeba utrzymać ciągłość. To miejsce naprawdę żyje modlitwą – dodaje M. Kuna. Odbyły się już dwa spotkania w tej sprawie, w których uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Z chęci i gotowości wrocławian cieszy się ks. Jan Kleszcz, opiekun kaplicy. – Nie mamy wątpliwości, że to miejsce jest potrzebne Wrocławiowi. Przyciąga sporo osób, szczególnie młodych. Można tutaj uzyskać odpust zupełny za określony czas adoracji. Po roku funkcjonowania doszliśmy do wniosku, że warto wejść na poziom wyżej i zabezpieczyć Pana Jezusa całodobowo. Zbudować stałą i nieprzerwaną ciągłość adoracji – mówi ks. Kleszcz.

Każdy, kto chciałby adorować Pana Jezusa w kaplicy na dworcu w konkretnym terminie, może się zgłosić pod numery telefonu: 691 692 798, 691 262 890 lub 722 318 672.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy