Prezentacja talentów to tylko jeden z wymiarów tego spotkania. Uczestnicy Przeglądu Regionalnego 23. Festiwalu Twórczości Teatralno-muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ALBERTIANA 2023 potrafią szczerze ucieszyć się muzyką, sztuką, przyjaźnią.
Festiwalowe eliminacje dla województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego odbyły się 8 lutego w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Twórców i ich przyjaciół zaprosił tam – odpowiedzialny za wydarzenie w naszym regionie – wrocławski Warsztat Terapii Zajęciowej "Muminki". Prowadzi go Fundacja im. Brata Alberta, która razem z Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko” organizuje od lat festiwal.
Zobacz zdjęcia:
Spotkanie otworzyli Aleksander Sadowski z WTZ „Muminki” oraz ks. Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.
Jako pierwsi wystąpili artyści z Zespołu Teatralno-Muzycznego „Przypadkiem” z WTZ „Przystań” z Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu. Zaprezentowali interpretację utworu Wisławy Szymborskiej „Utopia” – recytację z muzycznym akompaniamentem (wykorzystującym intrygujące instrumenty).
Następnie na scenie pojawiła się grupa teatralna „Drzewo” z WTZ Caritas z Lwówka Śląskiego z przedstawieniem „O stokrotce, która pytała”. Mały kwiatek, rosnący w cieniu wspaniałych wielkich roślin, ale dostrzegany jednak przez niezwykłych gości, usłyszał w końcu: „Jesteś ważna. Bóg patrzy na ciebie przez słońce, wiatr i deszcz”.
Solistka Elżbieta Rakowska z WTZ „Przytulisko” w Lubinie, wykonała w przejmujący sposób utwór Agnieszki Osieckiej „Dobranoc panowie”, a grupa teatralna „Narcyz” Trzebnickiego Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka wystąpiła ze spektaklem „Początek”, inspirowanym opisem stworzenia świata w z Księgi Rodzaju – gdzie taniec i pantomima towarzyszyły pięknym efektom wizualnym.
Widzowie z radością powitali pełne tanecznych występów przedstawienie „Mamma mia” „Łowców gwiazd” – zespołu Stowarzyszenia Na Tak z Poznania. Solistka Ewa Serbiak wzruszyła wszystkich utworem „Małe tęsknoty” (znanym z wykonania Krystyny Prońko), a zespół „Motyle” ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Starym Kurowie opowiedział muzyką i tańcem romantyczną opowieść w przedstawieniu „Miłość ci wszystko wybaczy”.
To tylko niektóre z artystycznych prezentacji – które zaskakiwały różnorodnością form, nastroju, środków przekazu.
– Na tym etapie występuje 8 teatralnych zespołów i 3 solistów; ci, którzy zostali wyłonieni podczas wstępnej eliminacji (na podstawie nadesłanych nagrań) – wyjaśnia Karolina Kondolewicz z WTZ „Muminki”. – To, co widzimy na scenie, to owoc długotrwałej pracy. Przygotowanie takiego przedstawienia może trwać nawet rok. Bardzo często spektakle są pełne obrazów, metafor, bywają bardzo poruszające. Finaliści wystąpią w Krakowie, na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w gronie osób z całej Polski. To dla nich bardzo duże przeżycie.
W ramach eliminacji regionalnych w kategorii grup teatralnych I miejsce przyznano grupie „Drzewo” z WTZ Caritas z Lwówka Śląskiego, II – zespołowi „Makuszaki” z Zespołu Placówek Edukacyjno Wychowawczych w Turku, III – zespołowi „Cztery pory roku” z WTZ w Świebodzinie, a w kategorii solistów nagrodzono Elżbietę Rakowską z Lubina.