Uczczenie pamięci wszystkich zesłanych na Sybir będzie miało miejsce przy niedawno otwartej wystawie "Golgota Wschodu" w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu-Dąbiu. Mszy świętej będzie przewodniczył abp Józef Kupny.
Po raz kolejny będziemy obchodzić rocznicę pierwszej masowej zsyłki na Sybir. Tego dnia w 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Wschód. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich, którzy po 17 września 1939 roku znaleźli się na terenach okupowanych przez Związek Sowiecki.
W tym roku wrocławskie uroczystości (z asystą wojskową) upamiętniające wywózkę polskich obywateli z terenów zajętych przez ZSRS w 1939 roku odbędą się 10 lutego w sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu.
O godzinie 11 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta z asystą wojskową pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Po Eucharystii odbędzie się dalsza część oficjalna - przemówienia przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń: państwowych, resortowych, związkowych.
Druga część uroczystości zostanie przeprowadzona przy mauzoleum Golgoty Wschodu. Tam nastąpi modlitwa ekumeniczna, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców.
Obecni będą świadkowie historii, którzy dając świadectwo swoich przeżyć sprzed 83 lat, przypomną o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Ostatnim punktem obchodów będzie zwiedzanie nowej wystawy "Golgota Wschodu" i spotkanie integracyjne uczestników uroczystości
„Golgota Wschodu" to ekspozycja przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia upamiętniająca losy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej. Ta nowoczesna wystawa narracyjna powstała w ramach projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną!". Ma zwiększyć świadomość ludzi, szczególnie tych młodych, o historii, ludziach, którzy żyją wśród nas i mają nam wiele do powiedzenia. Nic bowiem tak nie porusza jak opowieść z ust osoby, która rzeczywiście przeżyła czasy reżimów totalitarnych.
„Golgotę Wschodu" można zwiedzać od wtorku do czwartku w godz. 9.00–15.00, w piątki od 11.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00.
11–12 lutego odbędzie się natomiast „Weekend Opowieści" organizowany w ramach wystawy „Golgota Wschodu" z okazji upamiętnienia 83. rocznicy pierwszych masowych zsyłek Polaków na Syberię. Wstęp wolny.
Od 10 lutego 1940 roku do czerwca 1941 r. władze sowieckie przeprowadziły cztery wywózki obywateli polskich różnych narodowości. Pierwsza wywózka była największą z nich i objęła ok. 140 tys. osób. W tej grupie znalazły się głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, a także właścicieli ziemskich.
Deportacja z lutego 1940 roku była też najbardziej tragiczną pod względem liczby ofiar. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu naszych rodaków umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.