W przeddzień Światowego Dnia Chorego bp Maciej Małyga przewodniczył Mszy św. we Wrocławskim Hospicjum Bonifratrów. Zebrani otoczyli modlitwą pacjentów i wszystkich, którzy im na co dzień towarzyszą, pracowników i wolontariuszy.
Biskup mówił o pokoju, którego źródłem jest Chrystus, Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie. Przypomniał scenę pod krzyżem, przy którym stanęli Maryja i Jan – ten sam, który kiedyś, razem ze swoim bratem, chciał zająć miejsce tuż przy Jezusie.
„Dobrze, ale czy chcecie wypić Mój kielich?” – zapytał wtedy Pan, mając na myśli udział w Jego cierpieniu. – Chyba nie bardzo wiedzieli, na co się godzą. Powiedzieli „Chcemy”. To oznaczało, że zgodzili się na to, co jest udziałem każdego z nas, na krzyż – mówił bp Maciej, przypominając obecność Jana przy umierającym Jezusie i kres życia Jakuba, który jako pierwszy z Dwunastu poniósł śmierć męczeńską. Bliskość krzyża, bliskość Pana to też jest w jakiś sposób tajemnica naszego życia.
Wspólny śpiew. Krystian Madejka– Wszyscy wędrujemy tą samą drogą, niosąc swoje krzyże. Czasem inni pomagają nam je nieść, czasem my pomagamy innym. Zamieniamy się na tej drodze. Wszystko to zaś prowadzi poza krzyż – podkreślał.
Przypomniał ogród, w którym – jak pisze Jan – złożono ciało Pana i gdzie dokonało się zmartwychwstanie. To piękny obraz życia, które zaczyna się w ogrodzie, jak kiedyś w Edenie.
– Dziękuję za waszą modlitwę. Ma ona wielkie znaczenie dla całego Kościoła – zwrócił się biskup do pacjentów hospicjum. – Dzięki niej mamy siłę, by coś robić, by głosić Ewangelię, sprawować sakramenty. Dziękuję też bardzo wszystkim, którzy tutaj służą naszym braciom i siostrom. Niech pokój mieszka w waszych sercach.
W przygotowanie liturgii włączyli się wolontariusze. Krystian MadejkaWe wspólnej modlitwie wzięli udział o. Brunon Lewandowski OFM, kapelan hospicjum, br. Łukasz Dmowski z zakonu bonifratrów, wolontariusze z wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych wraz z ks. mjr Maksymilianem Jezierskim, dr Anna Orońska – konsultant wojewódzki ds. opieki paliatywnej. Biskup Maciej otrzymał w prezencie dziesiątkę różańca wykonaną przez pacjentów placówki na zajęciach manualnych.
– Dziś świętujemy Światowy Dzień Chorego, ale staramy się w hospicjum świętować każdy dzień – podkreśla Magdalena Naleśniak-Kubicka, kierownik medyczny wrocławskiego hospicjum.
Wspólne zdjęcie. Krystian MadejkaBrat Łukasz przypomniał w fragment orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego:
„Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie.
Gdy podążamy naprzód wspólnie, czymś normalnym jest to, że ktoś może poczuć się źle, że będzie musiał się zatrzymać z powodu zmęczenia lub jakiegoś zdarzenia po drodze. To właśnie wówczas, w tych chwilach, widać, jak idziemy: czy jest to rzeczywiście podążanie razem, czy też idziemy tą samą drogą, ale każdy na własną rękę, dbając o swoje interesy i pozwalając, aby inni „dali sobie radę”.
Dlatego w ten XXXI Światowy Dzień Chorego, w trakcie trwającego procesu synodalnego, zapraszam was do refleksji nad tym, że właśnie poprzez doświadczenie słabości i choroby możemy nauczyć się podążać razem zgodnie ze stylem Boga, który jest bliskością, współczuciem i czułością”.
Pacjentom towarzyszy młodzież z Akademii Wojsk Lądowych. Krystian Madejka