XIX Konkurs Papieski w 2023 roku przebiegać będzie pod hasłem "Z nadziei, która jest w nas". Tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił się do młodych ludzi w Liście do młodych z całego świata Parati semper (Zawsze gotowi).
W ten sposób papież chciał napełnić młodych ludzi wiarą w to, że są nadzieją dla świata. Ich postawa, czyny, entuzjazm, mogą naprawdę zdziałać wiele.
Konkurs Papieski, którego pomysłodawcą był śp. Maciej Zięba OP, to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten realizowany przez Instytut Tertio Millennio od 18 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi.
Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.
Na zwycięzców Konkursu Papieskiego przeznaczony został tygodniowy wyjazd-pielgrzymka do Rzymu, a także 10 indeksów na studia wyższe - kierunek do wyboru pedagogika lub teologia, realizowane na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Oprócz tego przewidziano także wartościowe nagrody rzeczowe.
I etap Konkursu Papieskiego odbędzie się od 15 lutego do 15 marca. Polega on na wypełnieniu testu online znajdującego się na stronie internetowej konkursu.
Uczestnicy testu online, którzy uzyskają więcej niż połowę punktów zakwalifikują się do II etapu – bardziej zaawansowanego testu, który będzie dostępny od 20 do 28 marca. Pytania z I i II etapu sa zamknięte, z zakresu nauczania papieża Jana Pawła II w tematyce Katolickiej Nauki Społecznej, treści "Listu do młodych z całego świata Parati semper", informacji o Światowych Dniach Młodzieży, jak i zainteresowaniami Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i filozofii.
Na napisanie eseju (etap III) jest czas od 3 kwietnia do 8 maja. Etap IV, który odbędzie się 3 czerwca, będzie polega na ustnej obronie napisanego przez ucznia w III etapie eseju przed komisją finałową, wskazaną przez organizatora. Wyniki IV etapu ogłoszone zostaną przez organizatora podczas gali finałowej, która odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu etapu finałowego.
Liczby mówią same za siebie. Przez te wszystkie edycje w konkursie wzięło udział blisko 100 tysięcy uczniów, zostało nagrodzonych ponad 500 laureatów. Udało nam się uzyskać około 200 patronów i partnerów wydarzenia.
W obliczu obecnej trudnej sytuacji w Ukrainie warto przypomnieć także słowa Jana Pawła II z Listu do młodych:
Droga pokoju jest zarazem drogą młodych" (Pokój i młodzi idą razem). To przeświadczenie jest równocześnie wezwaniem i zobowiązaniem: jeszcze raz chodzi o to: „abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was" — z tej nadziei, która się z Wami wiąże. Jak widzicie, nadzieja owa dotyczy spraw podstawowych i uniwersalnych zarazem.