Jedną z praktyk pokutnych jest jałmużna. Jak ją rozumieć?
To jeden z trzech wielkopostnych filarów, obok postu i modlitwy. W przeciwieństwie do nich jest jednak ukierunkowana na zewnątrz, a nie do wewnątrz człowieka i polega na uważności na potrzebujących. – Wraz z początkiem Wielkiego Postu przychodzi czas wstrzemięźliwości, czyli ograniczenia pewnych elementów, które dają radość z życia. Chcę sobie ich odmówić na rzecz potrzebujących. To, czego nie wydam na moje przyjemności, chcę dać ubogiemu – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Nawiązując do Starego Testamentu, zaznacza, że jałmużna gładzi nasze grzechy. – To sprawdzian z tego, czy jestem w stanie zauważyć swojego brata czy siostrę i ofiarować im siebie – dodaje. Paweł Trawka, rzecznik prasowy organizacji, zwraca uwagę, że do parafii archidiecezji wrocławskiej trafiły plakaty, które przypominają, że uczynki miłosierdzia to nie jest dodatek do Wielkiego Postu, takie „zadania z gwiazdką”. To ma być codzienność dla chrześcijanina. – Post to asceza, a asceza to z greckiego ćwiczenie. Termin ten pochodzi ze starożytności, odnosił się do sportowców, którzy ćwiczyli, by być sprawniejszymi. My też mamy być sprawniejsi w wierze, a owocem naszych ćwiczeń jest właśnie jałmużna – wyjaśnia.
Caritas przygotowała kilka akcji, które mogą być dobrą motywacją do wspomnianych ćwiczeń. W parafiach można już nabyć baranki wielkanocne i świece Wielkanocnego Dzieła Caritas. – Środki, które z nich pozyskujemy, pomagają nam w opiece nad chorymi i nad seniorami – zaznacza. W tym roku po raz kolejny jest możliwość włączenia się w akcję „Talent Miłosierdzia”, która polega na zakupieniu wyznaczonych artykułów spożywczych dla seniorów w parafiach. – Chcemy w ten sposób zaoferować im... towarzystwo. Przekazanie paczki wiąże się ze spotkaniem, a to naprawdę dla wielu osób jest równie ważne, jak otrzymane dary – zauważa.
Jest również możliwość włączenia się w pomoc w ufundowaniu paczek żywnościowych dla osób w kryzysie bezdomności. – Jest ich bardzo wiele. Dla porównania – na Boże Narodzenie w 2021 roku skompletowaliśmy ich 800, a rok później już 1200. Ich przygotowanie jest możliwe, bo w archidiecezji wrocławskiej nie brakuje ludzi o dobrym sercu, którzy chcą się dzielić – podkreśla P. Trawka.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się