Dokładnie 85 lat temu odbył się historyczny Kongres Polaków w Niemczech. Z tej okazji mieszkancy Wrocławia oddali hołd Polakom żyjącym w Breslau przed II wojną światową.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przy tablicy pamiątkowej przed kościołem św. Marcina na Ostrowie Tumskim, który był miejscem spotkań Polonii wrocławskiej. To właśnie w tej świątyni od roku 1921 do 17 września 1939 r. regularnie modlili się Polacy mieszkający we Wrocławiu.
Kwiaty złożyli m.in. Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Andrzej Jerie, p.o. dyrektor Centrum Historii "Zajezdnia", Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, i Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia, ks. Stanisław Wróblewski z Obserwatorium Społecznego oraz młodzież wraz z nauczycielami wrocławskich szkół, przede wszystkim ze Związku Szkół im. Polonii Wrocławskiej.
- Patriotyzm Polaków w Breslau przed wojną nie polegał na chwyceniu za karabin, ale przede wszystkim na codziennej pracy. Pielęgnowaniu języka ojczystego, tradycji i zwyczajów, pomaganiu sobie. Przed kościołem pw. św. Marcina w Breslau spotykali się Polacy, którzy mieszkali tam od dziesięcioleci, ale też ci, którzy przyjechali za pracą. Wszyscy się nawzajem wspierali - przemawiała Ewa Skrzywanek z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Tłumaczyła znaczenie symbolu Rodła, który czasem jest błędnie określany jako "pół swastyki". Oznacza on bieg Wisły z oznaczeniem Krakowa - siedziby polskich królów.
- Bycie Polakiem w Breslau okazało się naprawdę trudne, zwłaszcza po 1933 roku. Nie tylko z perspektywy osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Po szkole niemieckiej polscy uczniowie przychodzili dodatkowo na lekcje języka polskiego, by nie zatracić polskiej mowy i uczyć się historii - dodała E. Skrzywanek.
Sprzed kościoła pw. św. Marcina zebrani przeszli do kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Mszę św. odprawił ks. Stanisław Wróblewski, który mówił, jak ważną sprawą dla Polonii wrocławskiej była wiara w Boga.
Ostatnim punktem obchodów była konferencja pt. "Historia przedwojennej Polonii wrocławskiej".
Więcej o kapłanach Polonii wrocławskiej oraz życiu Polaków w Breslau przeczytasz w 11. numerze wrocławskiego "Gościa Niedzielnego" na 19 marca.