W marcu comiesięcznej Mszy św. i modlitwie za przyczyną błogosławionych s. Marii Paschalis Jahn i jej towarzyszek przewodniczył w katedrze wrocławskiej bp Jacek Kiciński. Po Eucharystii wierni trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji fatimskiej.
Biskup Jacek nawiązał do niedzielnej liturgii słowa, wskazując na trzy słowa-klucze: pragnienie, czerpak i woda. – Mają one wspólny mianownik: zdroje miłości – zauważył. – Jesteśmy świadkami pragnienia, jakie ma naród wybrany na pustyni, pragnienia Jezusa przy studni Jakuba, pragnienia Samarytanki, pragnącej wody życia.
Zdjęcia:
– Czerpakiem Mojżesza była laska pasterska, czerpakiem Samarytanki – naczynie, a czerpakiem Jezusa jest nasze życie – wyjaśniał. – Woda dla narodu wybranego na pustyni była źródłem życia, woda dla Samarytanki stała się drogą do wieczności, a woda dla nas zdrojem łask.
Bp Jacek ukazał męczenniczki elżbietańskie jako spragnione świętości. „Czerpakiem” dla nich były rady ewangeliczne, czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, a zaczerpnięta woda otworzyła bramy wieczności. I my przychodzimy na Eucharystię z naszymi pragnieniami i naszymi „czerpakami”, by nasycić się wodą życia.
Zapraszał, by nie zatrzymywać się na pragnieniach związanych jedynie z potrzebami doczesnymi, by oprzeć się na słowie Bożym, a nie ludzkim. Ziemią Obiecaną, do której ostatecznie zmierzamy, jest Królestwo niebieskie. Jezus dokonuje nowego wyjścia z Egiptu.
Przychodzimy do Niego z naszymi pragnieniami – wyzwolenia od zniewoleń fizycznych i duchowych, przebaczenia i pojednania, uzdrowienia od skutków przemocy. Naszym czerpakiem jest wiara. – Uzdrowienie dokonuje się w każdej Eucharystii, ale zależy od tego, jaki jest czerpak mojego życia, moja wiara – mówił bp Jacek. – Jezus chce uzdrawiać, ale zostawia też przestrzeń dla naszego współdziałania.
O oprawę muzyczną spotkania zadbała schola Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.
11 dnia każdego miesiąca o 18.30 w katedrze wrocławskiej można uczestniczyć w Eucharystii i modlitwie o uzdrowienie z różnych zniewoleń. Zanoszona jest za wstawiennictwem elżbietańskich męczenniczek, beatyfikowanych 11 czerwca 2022 r. Zaproszone są do niej zwłaszcza osoby, które doświadczyły przemocy, które cierpią z powodu depresji, smutku, jakiejkolwiek wewnętrznej ciemności, które potrzebują uzdrowienia fizycznego i duchowego.
Tym razem modlitwie towarzyszyła monstrancja fatimska, przywieziona do katedry wrocławskiej przez Grzegorza Kicińskiego, dyrektora Fundacji Aniołów Miłosierdzia .
Z okazji 100. rocznicy objawień w Fatimie ufundowała ona w imieniu Polaków dwie monstrancje fatimskie. Pierwsza przez 9 miesięcy podróżowała po Polsce, gdzie nawiedziła 99 miejsc w pielgrzymce pokoju i pojednania. We wrześniu 2017 r. dotarła do setnego miejsca – do sanktuarium w Fatimie.
Druga monstrancja, dar Polaków dla Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, nosi nazwę „Niewiasta Eucharystii”. Swoje pielgrzymowanie – po Polsce i nie tylko – rozpoczęła we wspomnienie św. s. Faustyny Kowalskiej,5 października 2017 r.
Obie monstrancje powstały w pracowni Drapikowski Studio.
Monstrancja fatimska przedstawia Maryję jako Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. Jej Niepokalane Serce to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. W aureoli znajduje się 12 fragmentów meteorytu, a pod stopami Maryi fragment skały księżycowej (każdy z tych elementów posiada certyfikat NASA).
Przedstawienie nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, który w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” nazywa Maryję Niewiastą Eucharystii i zauważa, że stała się Ona pierwszym tabernakulum, Mieszkaniem Słowa Wcielonego. Po Zwiastowaniu udała się do Maryi, niosąc Go – jak monstrancja. „Maryja odkrywa Jezusa i pragnie nam Go dawać. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje, co w monstrancji fatimskiej podkreśla specjalne, wewnętrzne podświetlenie Najświętszego Sakramentu” – wyjaśniają inicjatorzy powstania monstrancji.
Powierzają Maryi zwłaszcza „brak pokoju w świecie, w Polsce, w rodzinach. Oddajemy jej nowe pokolenie (także nas), by Maryja wyprowadziła je z wszelkich konfliktów, zniewoleń, także niewoli wirtualnego świata, z jego iluzji”. Pielgrzymce monstrancji towarzyszyła zachęta do jałmużny na rzecz hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie, prowadzonego przez s. Michaelę Rak ZSJM. Więcej: www.mostdonieba.pl.