Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wielkanocna wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Wystawa "Pisanki i palmy wielkanocne" dostępna jest w Muzeum Etnograficznym - Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu do 6 kwietnia. 1 kwietnia odbędzie się na terenie muzeum wielkanocny kiermasz.

Pisanki, palmy i stroiki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, drewniane i ceramiczne ptaki, papierowe kwiaty – to tylko niektóre z eksponatów składających się na doroczną wystawę wielkanocną.

Ekspozycję wzbogacają kartki świąteczne autorstwa mistrzów Polskiej Szkoły Ilustracji oraz obrazy z kolekcji sztuki nieprofesjonalnej Muzeum Etnograficznego. Wydarzeniem dopełniającym wystawę będzie tradycyjny kiermasz wielkanocny, który odbędzie się w sobotę 1 kwietnia od 10.00 do 16.00.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną atrybuty Wielkiej Nocy wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad 40 twórców, głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Widzowie zobaczą pisanki misternie zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane miniaturowymi wycinankami czy rdzeniem sitowia.

Pokazane też będą opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich. Zwiedzających z pewnością zachwycą „petrykiwki” i wzory krymsko-tatarskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Na wystawie nie zabraknie również barwnych stroików i palm świątecznych, kwiatów z bibuły, ptaszków z drewna i ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu. Pokazane zostaną także obrazy z kolekcji Muzeum Etnograficznego, których autorami są twórcy nieprofesjonalni, m.in. Bronisław Krawczuk, Władysław Luciński, Jan Pelczarski, Eugeniusz Marzec, Zygmunt Sarna, Andrzej Waligóra.

Tegoroczną ekspozycję wzbogaci prezentacja kartek świątecznych z lat 60. i 70. XX w. z kolekcji prof. Pawła Banasia. Pocztówki zaprojektowali najznamienitsi polscy ilustratorzy, tacy jak Hanna Balicka-Fribes, Antoni Boratyński, Wiesława Grosset, Danuta Imielska-Gebethner, Maria Orłowska-Gabryś, Maria Uszacka, Józef Wilkoń czy Zdzisław Witwicki.

Wielkanocna wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu   Jan Pelczarski, Wielkanoc, 1985. Materiały prasowe Muzeum Etnograficznego - Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy