Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wyruszyła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia

Z salezjańskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim pielgrzymi wędrują 53-kilometrową trasą do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze.

Szlak salezjańskiej EDK prowadzi z Wrocławia przez Domaszczyn, Szczodre, Januszkowice, Stępin, Dobrą, Dobroszyce, Strzelce, Bartków, Białe Błoto i Grabowno Wielkie.

– W czasie wędrówki jest czas na ciszę, na przemyślenia. Każdy ma jakieś swoje intencje – prośby, podziękowania, przeprosiny. Zbieramy te intencje od całej rodziny. Każdy z nas ma jakiś swój krzyżyk do poniesienia – opowiadają Bożena i Robert, którzy są stałymi bywalcami salezjańskiej trasy.

Wyruszyła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia   Paulina, Robert i Bożena przed Mszą św. rozpoczynającą EDK. Agata Combik /Foto Gość

Dodają, że znajdują też zawsze chwilę czasu na rozmowę, choćby przy odbieraniu pakietów. – Spotykamy się raz do roku. Dzielimy się tym, co się wydarzyło przez ten czas, co się zmieniło – mówią. – To też ciekawe, że przy okazji EDK zawiązują się nowe, „ekstremalne” znajomości. Idziemy tą trasą czwarty raz. Zwykle docieramy do celu przed 8.00. Mamy do pokonania 53 km, chyba że ktoś trochę pobłądzi. Zdarzyło nam się to cztery lata temu, we mgle. Nadłożyliśmy jakieś 2-3 km.

– Obecnie pełnię posługę w Twardogórze. Przyjechaliśmy stamtąd grupą 30 osób i będziemy wracać do siebie. Idzie z nami wielu pięknych, ciekawych ludzi z różnych środowisk, między innymi siostra Opatrzności Bożej, dyrektorka przedszkola – opowiada ks. Tomasz Hawrylewicz SDB. – Idea jest ta sama, co zawsze: zwracamy uwagę na „dwie kolumny” ks. Bosko: Najświętszy Sakrament i Matkę Bożą Wspomożycielkę. Pielgrzymi idą do bazyliki Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Tuż obok, w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, trwa nocna adoracja. Zwykle pierwsze osoby docierają ok. 6.30, zdarzało się, że już o 5.30. Ostatni pielgrzymi dochodzą ok. 12.40. Dla mieszkańców na miejscu organizujemy dodatkowo EDK wokół Twardogóry.

– To nie tylko Droga Krzyżowa, ale to też pielgrzymka – do Mamy, do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, do Matki Bolesnej, która szła Drogą Krzyżową razem z Jezusem – mówił ks. Paweł Druszcz SDB podczas Mszy św. – Bądźcie uważni, bo dzisiaj na drodze będzie szła razem z wami Maryja. Idzie razem z wami za swoim Synem.

Tym razem z kościoła przy Moście Grunwaldzkim wyruszyło ok. 50 osób. U celu czeka na nich otwarta bazylika, kościół z wystawionym Najświętszym Sakramentem, ale także mały poczęstunek w salezjańskim oratorium w Twardogórze.

Wyruszyła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia   Zapisy w "Stolarni". Agata Combik /Foto Gość Wyruszyła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia   Wiele osób niosło ze sobą krzyże własnej roboty. Agata Combik /Foto Gość Wyruszyła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa z Wrocławia   Mszy św. przewodniczył Ks. Paweł Druszcz SDB. Agata Combik /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy