Kilkuset katechetów wzięło udział w Wielkopostnym Dniu Formacji.
Spotkanie organizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej przy udziale Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyło się w aż trzech turach. Część formacyjną prowadził o. Oskar Maciaczyk OFM, który przypomniał katechetom, że są tymi, którzy zostali powołani do głoszenia Ewangelii.
– Jesteśmy tutaj, by spotkać się z Jezusem Chrystusem przy stole słowa Bożego i przy stole eucharystycznym – mówił. Zwrócił też uwagę, że to czas, w którym mogą „przesiąkać Chrystusem”, by być Jego świadkami. – Bo jak być świadkiem, gdy nie miało się doświadczenia? Co to za świadek, który nie słyszał, ale mówi? – pytał. Dodał, że dziś świadczymy o Chrystusie w czasach, w których uważa się Go za gwaranta życiowego sukcesu – zdrowia, powodzenia w różnych aspektach życia zawodowego i osobistego czy materialnych korzyści. Zaznaczył, że jako świadkowie mamy pokazywać prawdziwe życie – z krzyżem; w którym przeplatają się sukcesy i porażki oraz radości, lęki i smutki, w którym jest zwycięstwo w sprawach duchowych, ale również upadki.
– Gdy oddajemy swoje życie Chrystusowi, musimy zgodzić się na drogę, na której bardzo wiele się dzieje. To droga oczyszczenia, przemiany, odrzucenia wszystkiego, co niszczy, co odciąga od miłości Bożej, co odbiera godność dziecka Bożego – tłumaczył. To oddanie porównał do wycieczki górskiej, podczas której nie jest się od razu na szczycie, ale idzie się, by pięknie przeżyć szlak. – A na tym szlaku jest różnie. Raz jest pod górę, ciężko. Innym razem z górki, piękne widoki, chce się oddychać. Czasem się upada, przychodzi moment, że chce się zawrócić, pojawia się złość. Ale gdy ktoś się znajdzie na szczycie, to już planuje kolejne wyjście w góry. Bo droga, nawet z tymi chwilami trudnymi, jest wspaniała. Ta droga nas uczy, oczyszcza – mówił.
Na zakończenie o. Maciaczyk zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach łatwo jest zorganizować event, podczas którego wskazuje się dzieciom i młodzieży na Chrystusa. Zaznaczył jednak, że ważne jest też to, co dzieje się później. – To jest moment, gdy jesteśmy zobowiązani do bycia świadkiem i towarzyszem podczas drogi oczyszczenia. Wydaje się, że trochę o tym zapominamy – dodał i podkreślił, że właśnie do tej misji jesteśmy posłani.
W części metodycznej katecheci uczący w szkołach podstawowych wysłuchali konferencji pt. „Spektrum autyzmu – wachlarz możliwości” (dr Aneta Rayzacher-Majewska), natomiast uczący w szkołach średnich – wykładu „Czy budzenie ciekawości intelektualnej mogłoby być pomocą w przeciwdziałaniu porzucenia wiary przez młodzież?” (dr Tomasz Dekert).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się