Nowy numer 21/2023 Archiwum

Dzielili się naukowymi pasjami

W liceum urszulańskim we Wrocławiu odbył się II Dzień Naukowca. W wydarzeniu wzięło udział ok. 300 uczniów ze wszystkich klas oraz goście specjalni. Wydarzenie jest okazją, by młodzież mogła się podzielić z kolegami i koleżankami swoimi nieczęsto spotykanymi zainteresowaniami naukowymi i pasjami.

Gośćmi spotkania były dr hab. Katarzyna Biernacka-Licznar, dyrektor Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych, dr Katarzyna Ochman, adiunktka w Zakładzie Filologii Łacińskiej w tym instytucie, oraz dr hab. Agnieszka Kotlinska-Toma. Wydarzenie rozpoczęło przemówienie wprowadzające pani dyrektor i wykład pt. "Szósty renesans w filologii klasycznej". W swoim wystąpieniu prelegentka omówiła m.in. różnice i podobieństwa pomiędzy kolejnymi renesansami oraz starała się wykazać, że współcześnie człowiek przechodzi kolejną fazę tego procesu.

W drugiej części w rolę prelegentów wcielili się uczniowie liceum, którzy zaprezentowali wystąpienia przygotowane wraz ze swoimi opiekunami. Emilia Kochanowicz (klasa IV) podjęła zagadnienie szoku kulturowego oraz odwróconego szoku kulturowego, który pojawia się podczas większości podróży. Anastazja Olech (klasa II) podzieliła się swoją pasją do języka niemieckiego, opowiedziała też o historii swojego zainteresowania oraz podzieliła się swoimi refleksjami na temat tego języka. Natomiast Helena Storta (klasa II) przygotowała swój wykład w języku angielskim, a traktował on o roli i sytuacji kobiet w wiktoriańskiej Anglii, na podstawie wybranych powieści Jane Austen.

Temat z dziedziny medycyny - o śpiączce, stanie wegetatywnym i śmierci mózgowej na podstawie książki o. Jacka Norkowskiego OP pt. "Człowiek umiera tylko raz" - omówiła Zofia Klimczak (klasa IV), a Michał Oziembłowski (klasa II) sięgnął do historii kościoła pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu i jego związku z wrocławskimi urszulankami. Swoją pasją, jaką jest numizmatyka - o ciekawych okazach monet oraz banknotach - dzielił się Piotr Czado (klasa I). Z kolei Jagoda Bąk (klasa I) opowiadała o swoim hobby - fantastyce. Przedstawiła powstanie świata według wielu mitologii. W ostatnim wystąpieniu Hubert Szumski przybliżył słuchaczom sztukę wytwarzania figurek od wypraski do gotowego modelu.

Na zakończenie s. Katarzyna Niemiec OSU, dyrektor placówki, oraz dr Ochman podsumowały wystąpienia prelegentów, zapraszając jednocześnie na kolejną edycję wydarzenia za rok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast