Apostołowie Miłosierdzia zapraszają na przedłużenie wielkanocnego świętowania i do praktykowania miłości miłosiernej na co dzień.
Stowarzyszenie Apostołowie Miłosierdzia powstało w 2018 r., a inicjatywa dość dynamicznie się rozwijała. Było tak do czasu pandemicznego zamrożenia wszelkich aktywności. – Teraz, po czasie przejściowym, ogłaszamy nowe otwarcie. Dodatkową motywacją jest święto Miłosierdzia Bożego. Nie bez znaczenia jest również to, że w sferze publicznej został zaatakowany nasz patron św. Jan Paweł II – mówi ks. Bartosz Trojanowski, moderator generalny wspólnoty.
Dwa wymiary
Nasze działania opierają się na dwóch płaszczyznach – doświadczenia miłosierdzia i świadczenia miłosierdzia innym – wyjaśnia kapłan. Aby rozwijać się w tych aspektach, członkowie stowarzyszenia podejmują szereg działań.
– W wymiarze wewnętrznym realizujemy się podczas spotkań modlitewno-formacyjnych. Wypraszamy wówczas Boże miłosierdzie „dla nas i świata całego”, czyli wszystkich, którzy dotknięci są różnego rodzaju trudnościami i potrzebują łaski – opowiada. Spotkania wspólnoty odbywają się raz w miesiącu i obejmują 9 tematów: rozważanie Pisma Świętego, rachunek sumienia, spowiedź święta, kierownictwo duchowe, Eucharystia, apostołowie modlitwy, apostolstwo czynem, apostolstwo słowem i kerygmat miłosierdzia. W wymiarze zewnętrznym grupie towarzyszą słowa św. Faustyny Kowalskiej, która zachęcała, by czynić miłosierdzie na różne sposoby – konkretnymi dziełami charytatywnymi, a także dobrym słowem niosącym nadzieję. Ksiądz Bartosz zaznacza, że poza indywidualnymi inicjatywami mają wspólne cele. – Aktualnie zbieramy pieniądze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, podopiecznych Stowarzyszenia św. Celestyna z Mikoszowa (k. Strzelina). W te zbiórki może włączyć się każdy – zaznacza. Służy temu m.in. opisywana już na łamach „Gościa” aplikacja Movello, która „wypłaca” środki na dany cel charytatywny w zamian za zrobione przez jej użytkowników każdego dnia kroki (więcej na: wroclaw.gosc.pl). Inną aktywnością był konkurs „Jałmużna postna”, w który zaangażowani byli katecheci ze swoimi podopiecznymi ze szkolnych kół charytatywnych. – Rozprowadzali zaprojektowane przez dzieci kartki świąteczne wśród rówieśników, a pieniądze przekazali na zakup wspomnianego sprzętu. Trzy grupy, które rozprowadziły najwięcej kartek, otrzymały nagrody – dodaje.
Chodź za wzorem
Wspólnota ma kilkoro patronów. – Wszyscy są związani z przesłaniem Bożego Miłosierdzia. Przez swoje charyzmaty są dla nas inspiracją, wzorem i pomocą. Święta Matka Teresa jest wzorem pochylania się nad najbardziej potrzebującymi i życiowo upadłymi, św. o. Pio – przykładem pomocy nawet najbardziej zatwardziałym grzesznikom, św. s. Faustyna to wzór głoszenia miłosierdzia Bożego. Natomiast św. Jan Paweł II to ten, który ustanowił święto Miłosierdzia, nauczał o tym, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie – przekonuje. Wyjaśnia, że każdy z nas może wziąć coś z tych postaci dla siebie, by naśladować je w codzienności.
Najbliższe spotkanie Apostołów Miłosierdzia odbędzie się w piątek 14 kwietnia. Będzie można na nim poznać lepiej wspólnotę. – Na inaugurację nowego, wstępnego cyklu formacyjnego zaplanowaliśmy wieczór uwielbienia Bożego Miłosierdzia. Zainteresowanie jest dość spore, ale wciąż jeszcze są miejsca – zapowiada ks. Trojanowski i tłumaczy, że ze względów logistycznych chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału. Można to zrobić mailowo: kontakt@apostolowie-milosierdzia.pl do 10 kwietnia. – Każdego z uczestników chcemy jak najlepiej ugościć, dlatego potrzebujemy deklaracji jak najszybciej – zaznacza.
Spotkanie rozpocznie się o 18.00 w kaplicy klasztoru sióstr marianek przy ul. Kominka 3/5, ale już pół godziny wcześniej będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W planie są również: uroczyste nieszpory, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z Nowenną do Bożego Miłosierdzia (dzień 8.) oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia, a także wspólny posiłek i niespodzianki.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się