Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Wrocławskiej wznowiło swoją działalność. Oficjalna marcowa reaktywacja zbiega się w czasie z rocznicą ustanowienia bł. Natalii Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli.
Ksiądz Rafał Michaelis – od jakiegoś czasu zaprzyjaźniony z tym środowiskiem – jest już formalnie duszpasterzem nauczycieli i wychowawców archidiecezji wrocławskiej. Spotykają się w 3. niedzielę miesiąca o 16.00 w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Po Mszy św. gromadzą się przy kawie i herbacie, słuchają konferencji tematycznej. Wśród gości zaproszonych na kolejne spotkania jest m.in. ks. Teodor Sawielewicz.
Spragnieni spotkań
– Nasze duszpasterstwo ma już długą tradycję. Szczególny rozkwit przeżyło w czasach, gdy jego opiekunem był ks. Mieczysław Kinaszczuk, który potrafił zgromadzić nauczycieli różnych pokoleń z całej archidiecezji – opowiada Magdalena Szafrańska. Wyjaśnia, że epidemia i inne okoliczności sprawiły, iż przez pewien czas nie funkcjonowało. W ubiegłym roku część osób znających się z duszpasterstwa pielgrzymowała do Medjugorja razem z ks. Michaelisem. Nawiązali bliższe więzi i tak, dzięki oddolnej inicjatywie, nastąpiła reaktywacja nauczycielskich spotkań.
Zawsze dużo pielgrzymowali – na Jasną Górę czy choćby do Sobótki, z okazji Dnia Nauczyciela. – Jeździliśmy po Polsce i po całym świecie, wyruszaliśmy nawet do Izraela czy Meksyku – wspomina Małgorzata Wcisła, wieloletnia nauczycielka wf. – Bardzo nam potrzeba spotkań, okazji do bycia razem – dodaje. Duszpasterstwo otwarte jest zresztą także na członków rodzin nauczycieli. Od lat osobą zaprzyjaźnioną z tą grupą jest na przykład Elżbieta Paszkiewicz, która przychodzi na spotkania razem ze swoją siostrą Małgorzatą, nauczycielką bibliotekarką.
Ksiądz Rafał wraz z członkami duszpasterstwa planuje podjąć wypracowane już w minionych latach tradycje, ale otwarci są także na nowe inicjatywy. W lipcu wyruszają na ogólnopolską pielgrzymkę na Jasną Górę.
Kapłan zauważa, że nauczyciele, którzy przyznają się do swojej wiary, czują się czasem osamotnieni w szkolnym środowisku; bywa, że spotykają się z niechęcią. Ważne, by otrzymywali wsparcie ze strony Kościoła, by mogli nawiązać przyjazne relacje między sobą, nabierać sił i odwagi.
Wystawa w Brzegu
– Bycie nauczycielem to bardzo odpowiedzialna misja. Nie chodzi tylko o przekazanie młodemu człowiekowi określonej wiedzy, ale o kształtowanie jego człowieczeństwa, osobowości – podkreśla ks. Michaelis.
Dodaje, że nie dzieje się to jedynie na katechezie. Nauczyciel wychowuje „całym sobą”; sam powinien być dojrzałym człowiekiem, wychowawcą, a nie tylko „rzemieślnikiem”. – Przykładem jest bł. Natalia Tułasiewicz, polonistka, rok temu ogłoszona patronką polskich nauczycieli. To jej poświęciliśmy jedną z naszych ostatnich prelekcji – mówi.
31 marca w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się konferencja poświęcona bł. Natalii Tałasiewicz (9.04.1906--30.03.1945), beatyfikowanej w 1999 r. przez Jana Pawła II wraz z innymi męczennikami II wojny światowej. Do 19 kwietnia można w brzeskim muzeum oglądać wystawę ukazującą życie błogosławionej nauczycielki i poetki – dzieciństwo i młodość, pracę wychowawczą, zaangażowanie w tajne nauczanie podczas wojny, w misję ewangelizacyjną i edukacyjną wśród kobiet w obozie pracy przymusowej w Hanowerze. Poznać można barwną osobowość Natalii – kobiety wielu pasji, wielbicielki przyrody, literatury, muzyki i teatru. Jej droga zakończyła się śmiercią w obozie zagłady w Ravensbrück.
W muzealnych wnętrzach znalazły się m.in. archiwalia rodziny Tułasiewiczów – zdjęcia, pamiątki. Wystawę przygotowała Natalia Tułasiewicz-Wala, wnuczka brata błogosławionej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się