- Zostaliście namaszczeni przez Chrystusa i przez Ducha Świętego. A przez to namaszczenie jesteście pobłogosławieni, poświęceni i wyróżnieni spośród sióstr i braci. To wielki zaszczyt i wyróżnienie - mówił do księży podczas Mszy Krzyżma abp Józef Kupny.
Podczas jedynej takiej Mszy św. w roku abp Kupny w archikatedrze wrocławskiej pobłogosławił olej chorych i olej katechumenów oraz konsekrował krzyżmo, którym będą namaszczani nowo ochrzczeni, bierzmowani i neoprezbiterzy. W czasie liturgii kapłani odnowili także swoje kapłańskie przyrzeczenia.
W homilii metropolita wrocławski przypomniał, że cała liturgia skoncentrowana jest na poświęceniu krzyżma. Już w Starym Testamencie znajdujemy wiele opisów wskazujących na szczególne znaczenie namaszczenia oliwą rzeczy i ludzi.
- W Księdze Wyjścia czytamy o poleceniu, jakie otrzymał Mojżesz: "Namaścisz przybytek i wszystko, co w nim jest. Poświęcisz go i wszystkie jego sprzęty, i będzie święty". Namaszczani byli także ludzie wybrani przez Boga do specjalnych zadań. Kiedy Samuel wylał całe naczynie oliwy na głowę Saula, powiedział: "Czyż nie namaścił cię Pan na wodza swego ludu Izrealea?" - mówił abp Kupny.
Czynność namaszczenia była uznawana za dzieło samego Boga. Oznaczała poświęcenie, wyraz uznania, błogosławieństwo i wyróżnienie przez ludzi. Tego rodzaju poświęcenie stosowano w tamtych czasach wobec kapłanów. Zobaczmy choćby na Aarona i jego synów: wchodzili do służby kapłańskiej poprzez namaszczenie.
- W każdym przypadku przez namaszczenie dokonuje się w człowieku i jego życiu coś bardzo wielkiego. Na namaszczonego zstępuje Duch Boży. Potwierdza to prorok Izajasz: "Duch Pański nade mną. Namaścił i posłał mnie". Jeśli te słowa Izajasza odniesiemy do Jezusa, to jasno widać, że spełnienie proroctwa o namaszczeniu Duchem dokonało się w pełni w Jezusie Chrystusie. Dziś tym, który dokonuje namaszczeń, jest nasz Zbawiciel, Pomazaniec, Chrystus. On uzdrawia i namaszcza - nauczał pasterz Kościoła wrocławskiego.
Zaznaczył, że kapłani zostali namaszczeni przez Chrystusa i przez zesłanego przez Niego Ducha Świętego, dawcę wszelkich łask. A przez to namaszczenie są pobłogosławieni, poświęceni i wyróżnieni spośród sióstr i braci. To wielki zaszczyt i wyróżnienie. - Świadomość tego faktu jest księżom potrzebna, szczególnie dziś, kiedy mnożą się ataki na Jana Pawła II. Kiedy ze względu na grzechy niektórych duchownych cały Kościół stawia się w stan oskarżenia. Niszczy się jego autorytet, pozbawia czci - oświadczył abp Józef.
I pytał zebranych kapłanów, czy mogło ich spotkać w życiu coś większego, coś lepszego? Świadomość tego daru powinna im towarzyszyć każdego dnia i umacniać w drodze do Boga. - Każde namaszczenie nie jest dla samego namaszczenia. Ono wiąże się z misją i zadaniem, które stawia Bóg. Każda epoka dodaje swoje zadania dla kapłana. Wynikają one ze zmian cywilizacyjnych, kulturowych i społecznych. Współcześnie stoimy przed wyzwaniami, których przed laty nikt jeszcze się nie spodziewał. I musimy na nie adekwatnie odpowiedzieć. Jak tu i teraz dotrzeć z Ewangelią do współczesnego człowieka? Jak mu służyć? Jak go doprowadzić do osobowego spotkania z Chrystusem? - pytał kaznodzieja.
Zaznaczył, że każde zadanie związane jest z otrzymanym namaszczeniem. Czy kapłani mają jeszcze to poczucie misji? Czy kieruje nimi jeszcze to głębokie przekonanie, że Bóg ich namaścił i posłał? - Takim nowym zadaniem, wymagającym trudu i poświęcenia, jest przeprowadzenie synodu diecezjalnego. Kierując się dobrem archidiecezji wrocławskiej, po wcześniejszym wysłuchaniu opinii rady kapłańskiej i wiernych, jesienią tego roku zwołam synod archidiecezji wrocławskiej - ogłosił metropolita wrocławski.
Poinformował, że do czasu inauguracji synodu trzeba będzie przygotować całą strukturę organizacyjną oraz określić sposób jego pracy. W najbliższym czasie we współpracy z duszpasterzami, świeckimi liderami ruchów, przełożonych zakonnych oraz stowarzyszeń katolickich powołane zostaną komisje presynodalne, które podejmą wszechstronną refleksję nad życiem Kościoła wrocławskiego.
- Ta Msza, którą koncelebruję z wami w moim prezbiterium, jest wyrazem łączności i jedności kapłanów ze swoim biskupem. W to kapłańskie święto dziękuję wam za posługę duszpasterską, za służbę Kościołowi wrocławskiemu, a przez to Kościołowi powszechnemu. Dziękuję wam za świadectwo życia, za wierność składanym przyrzeczeniom, dziękuję za wasze poświęcenie. Niech Jezus Chrystus odnowi w was moc Ducha Świętego, którą przez namaszczenie i włożenie rąk otrzymaliśmy w świętym sakramencie kapłaństwa - posumował abp Kupny.
Posłuchaj całej homilii:
Msza św. Krzyżma 2023