W Wielki Piątek w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej praca wre. Wolontariusze i pracownicy Caritas wraz z żołnierzami 16. Dolnośląskiego Brygady Obrony Terytorialnej przygotowali tysiąc paczek dla ubogich i potrzebujących.
Od wielu lat, wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi w kryzysie bezdomności, Caritas przygotowuje świąteczne paczki - zarówno na Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc.
W wielkopiątkowym pakowaniu w zajezdni Dąbie pomagali wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, pracownicy Caritas oraz żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- W zeszłym roku na Wielkanoc podarowaliśmy 800 paczek, a w tym roku jest ich 1000. Osoby, które chcą otrzymać taką pomoc, zgłaszają się do centrali wrocławskiej Caritas tydzień przed świętami. Dzięki życzliwości Dolnoślązaków, którzy złożli jałmużny na Caritas w Wielkim Poście, mogliśmy zrobić zakupy i odpowiednio paczki wyposażyć - mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Koszt jednej paczki to ok. 100 złotych. W środku znajdują się podstawowe artykuły spożywcze, które nie podlegają termicznej obróbce. Trafią bowiem do osób, które niekoniecznie mają możliwość, by przyrządzić je na kuchence, czy piecu. Dlatego otrzymają konserwy mięsne i rybn, serdelki, parówki, musztardę, chrzan, czekoladę, herbatę, kawę, cukier, pierniczki oraz babkę świąteczną.
Do wszystkich podarunków jutro zostanie dodany świeży chleb. W Wielką Sobotę paczki pobłogosławi abp Józef Kupny. Wtedy też trafią do potrzebujących.
- To pakowanie w Wielki Piątek jest tak naprawdę finałem działań przez cały Wielki Post. Nasi wolontariusze w parafiach całej diecezji zrobili aż 3 tysiące paczek, które trafiły już do ubogich seniorów, samotnych i chorych. Były to dary ofiarowane przez mieszkańców. Katolicy, którzy wiedzą, czym jest jałmużna, podzielili się nią. Dzięki temu my mogliśmy zrobić zakupy na te tysiąc paczek. Produkty pakowaliśmy do reklamówek z napisem: "Niosę dobro". To prawdziwe dobro dla drugiego człowieka, który na co dzień nie ma zbyt wielu rzeczy, z których może się ucieszyć - wyjaśnia Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Podkreśla, że Wielkanoc to czas nadziei. Caritas nie pozwoli, aby w tym czasie brakowało komukolwiek chleba we Wrocławiu.