"Tak w czasach działalności ziemskiej Pana Jezusa, jak i dzisiaj konieczna jest wiara czynna przez miłość, aby dokonywały się wielkie rzeczy" - czytamy w liście rektorów Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Zachęcamy do przeczytania listu do wiernych archidiecezji wrocławskiej, który skierowali rektorzy - ks. prof. Sławomir Stasiak (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu) i ks. prof. Włodzimierz Wołyniec (Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu). List jest odczytywany w Poniedziałek Wielkanocny podczas Eucharystii w kościołach archidiecezji wrocławskiej.
Siostry i Bracia w Chrystusie!
Z dużym niepokojem wchodziliśmy w nowy 2023 rok. Z jednej strony za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna, która sprowadza ogromne cierpienia na mieszkańców Ukrainy. Z drugiej zaś strony nieustannie rosnące ceny podstawowych artykułów sprowadzają niepokój na polskie rodziny. Także bezprecedensowe ataki na Kościół i naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II są bardzo bolesne i nie napawają optymizmem. Pomimo tego dzieje się wokół nas i w nas samych wiele dobra, ponieważ miłość Boża rozlewa się w naszych sercach przez Ducha Świętego, który jest nam dany (por. Rz 5,5).
W tym jednak miejscu chcemy wyrazić ogromną wdzięczność naszym pracownikom, wykładowcom i studentom, którzy zaangażowali się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom, a także wsparcie dla ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji biedy materialnej. Szczególne słowa wdzięczności jako rektor Uczelni Papieskiej kieruję do tych wszystkich, którzy stają codzienne po stronie prawdy i nie wahają się bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II, co znalazło swój wyraz w różnych inicjatywach na terenie Metropolii Wrocławskiej – w archidiecezji wrocławskiej oraz w diecezjach legnickiej i świdnickiej.
W tych okolicznościach życia społecznego i religijnego słuchamy dzisiaj pierwszego kazania Piotra, wygłoszonego w dzień Pięćdziesiątnicy w Jerozolimie. Słyszymy w nim podstawowe prawdy wiary, które zawsze pozostają aktualne: Jezusa Nazarejczyka, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał wśród was (…), tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim (Dz 2,22-24).
Tak w czasach działalności ziemskiej Pana Jezusa, jak i dzisiaj konieczna jest wiara czynna przez miłość, aby dokonywały się wielkie rzeczy. Ta wiara była mocnym fundamentem posługi św. Jana Pawła II. Kiedy w 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie wołał on z mocą: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! , to tylko nieliczni mieli nadzieję, że słowa te odmienią oblicze Polski. A później okazało się, że odmieniły one także oblicze Europy. Kiedy dzisiaj wielu odwraca się od Boga, to trzeba nam zadbać o moc naszej wiary, trzeba sięgać do jej fundamentów – do mocy płynącej z Chrystusowego Krzyża i prawdy o zmartwychwstaniu Zbawiciela, które jest zadatkiem naszego zmartwychwstania. Świadkiem tej wiary od najmłodszych lat był św. Jan Paweł II. Trzeba nam dzisiaj wracać do jego nauczania, do przykładu jego wiary i wierności Chrystusowi. Warto w tym miejscu przywołać słowa z duchowego testamentu jego następcy na Stolicy Piotrowej - Benedykta XVI: Modlę się, aby nasza ziemia pozostała ziemią wiary i błagam was, drodzy rodacy: nie dajcie się odwrócić od wiary. (…) To, co powiedziałem wcześniej do moich rodaków, mówię teraz do wszystkich w Kościele powierzonych mojej służbie: trwajcie mocno w wierze!
Piotr Apostoł był w pełni świadomy tego, że jego podstawowym zadaniem jest świadczenie o Chrystusie: Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami (Dz 2,32). Zadanie to staje również przed nauczycielami akademickimi, pracownikami i studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pragniemy przypomnieć, że podstawowym kierunkiem kształcenia na naszej uczelni jest teologia. W tej dziedzinie Ministerstwo Edukacji i Nauki oceniło nas najwyższą notą A+. Przed nami niepoślednie zadanie utrzymania tej jakości kształcenia i wychowania studentów. Nasza uczelnia kształci również młodych adeptów pedagogiki, tak na dwustopniowych studiach z pedagogiki ogólnej (licencjat zawodowy i magisterium) oraz na jednolitych studiach z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej (magisterium). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kształcenia się i odkrywania prawdy w naszej Papieskiej Uczelni.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami mamy już zaawansowane prace nad przekształceniem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Akademię. W trakcie opracowania są programy kształcenia dla wydziałów teologii, nauk społecznych i prawa kanonicznego. Bardzo zaawansowane są również prace nad statutem ogólnouczelnianym oraz nad statutami poszczególnych wydziałów. Wciąż jednak przed nami długa droga, ale zawierzamy z ufnością naszemu Panu Ukrzyżowanemu i Zmartwychwstałemu wszystkie plany i rozpoczęte prace.
Wobec czekających nas zadań i nowych wyzwań chcemy wyrazić wdzięczność i ufność Bogu słowami psalmisty: Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek, bo serce napomina mnie nawet nocą. Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy, On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje (Ps 16,7-8). W czasie trwających Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, z wdzięcznością zwracamy się również do wszystkich naszych dobrodziejów – proboszczów, wikariuszy, wiernych świeckich oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Dziękujemy Wam za modlitwę w naszej intencji i wsparcie materialne, w tym także za ofiary składane podczas dzisiejszej Mszy świętej. Do podziękowań dołączamy nasze najserdeczniejsze życzenia mocnej wiary w Zmartwychwstałego oraz odwagi w świadczeniu o Nim, co najlepiej wyrażają słowa z Ewangelii według św. Mateusza z dzisiejszej liturgii: Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom… (Mt 28,10). Niech światło wiary w Zmartwychwstałego rozświetli każdą ciemność naszego życia.
Z modlitwą i Bożym błogosławieństwem