Przypomnieć cenzurowane brzmienia

Festiwal "Sztuka Źle Obecna" jest poświęcony twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Pierwsza jego odsłona już 14 kwietnia we Wrocławiu.

Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje festiwal w siedmiu miastach - pierwszym z nich będzie stolica Dolnego Śląska.

Koncert inauguracyjny rozpocznie się o godz. 19 w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. Wybrzmią utwory A. Panufnika, A. Szałowskiego i S. Kisielewskiego.

Pragniemy, by ich twórczość - kiedyś dyskredytowana i pomijana - na nowo odrodziła się z popiołów i zyskała należne jej miejsce w kanonie polskiej muzyki. Zapraszamy na koncerty do siedmiu miast Polski, by wspólnie celebrować artystyczną ucztę! - piszą organizatorzy.

Sztuka, która zostanie zaprezentowana, niosła w sobie bunt przeciwko zniewoleniu, odnosiła się bardzo często do osobistych przeżyć związanych z represjami, jakie spotkały polskie społeczeństwo w latach 1945-1990 ze strony komunistów.

Festiwal ma za zadanie przywrócić pamięć o artystach, takich jak Andrzej Panufnik, Antoni Szałowski, Stefan Kisielewski, Roman Palester, Roman Padlewski, Tadeusz Zygfryd Passern, Stefan Behr etc. Niektórzy z nich zdecydowali się na emigrację jako akt protestu wobec władz komunistycznych, inni - mimo trudności ideologicznych - próbowali tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej ojczyźnie.

Bezpłatne bilety można zarezerwować przez stronę www.sztukazleobecna.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..