W Święto Miłosierdzia Bożego w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu już po raz trzeci odbyło się wydarzenie "Spokrewnieni z Miłosierdziem", wzbogacone o kolejne inicjatywy. W kościele znalazło się mnóstwo barwnych dziecięcych prac, poświęconych tematyce miłosierdzia.
Tego dnia podczas Mszy św. ks. Jan Inglot, brzeski duszpasterz Faustinum, wyjaśniał dzieciom, jak czynem, słowem, modlitwą można realizować dzieła miłosierdzia. Po przedpołudniowej Eucharystii odbył się finał konkursu plastycznego "Jestem apostołem Bożego Miłosierdzia na wzór św. siostry Faustyny", w którym brali udział uczniowie brzeskich szkół, podzieleni na kategorie wiekowe.
Zobacz zdjęcia:
- Ukazanie miłosierdzia w takiej formie, jak zrobiły to dzieci, jest również czynem miłosierdzia - zauważył proboszcz ks. Adam Czternastek, który uhonorował laureatów razem z innymi duszpasterzami brzeskiej parafii oraz Kingą Kasprzak ze Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia "Faustinum". To ono wraz z parafią zaproponowało mieszkańcom Brzegu włączenie się w akcję "Spokrewnieni z Miłosierdziem".
- Chcieliśmy wyjść z naszą propozycją do wszystkich - mówi Łukasz Kydryński. - Współpracujemy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, co umożliwia oddanie krwi wszystkim chętnym, z diabetykami (można zmierzyć poziom cukru, a także uzyskać konkretne porady, informacje na ten temat). W tym roku po raz pierwszy wspólnie z Fundacją DKMS stworzyliśmy chętnym osobom możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. Cieszymy się naprawdę dobrą frekwencją! Z dużym zainteresowaniem spotkał się także konkurs plastyczny dla dzieci. Wśród uczestników ujawniły się prawdziwe "talenty miłosierdzia".
W brzeskiej parafii spotkania Faustinum odbywają się w 2. wtorki miesiąca. Rozpoczyna je Msza św. o 18.00, wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Potem następuje część formacyjna, a także czas na "pobycie ze sobą", omówienie kolejnych inicjatyw. - Faustinum to naprawdę dobra propozycja dla osób dorosłych. Proponuje konkretną formację, możliwość korzystania z różnych materiałów. Osoby, które chcą włączyć się w życie stowarzyszenia, biorą udział w comiesięcznych spotkaniach, ponadto codziennie odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz podejmują jakieś dzieło miłosierdzia, które - zgodnie z tym, co zanotowała św. Faustyna w "Dzienniczku" - można spełnić czynem, słowem lub modlitwą - wyjaśnia ks. Inlgot, opiekun stowarzyszenia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. - My te czyny miłosierdzia podejmujemy raz po raz w wymiarze wspólnotowym, poprzez różne akcje społeczno-kulturalne - dodaje. Oprócz inicjatywy "Spokrewnieni z Miłosierdziem" stowarzyszenie organizuje m.in. obchody Dnia Papieskiego, wrześniową Koronkę na Ulicach Miast Świata czy wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu, np. kolędowanie z samotnymi czy jasełka.
Prace dzieci zostały zaprezentowane w kościele. Agata Combik /Foto Gość