Zdumieni Pięknem. Muzyczne arcydzieła w Trzebnicy

Koncert z udziałem światowej sławy artystów, który odbył się w bazylice trzebnickiej, był zarazem okazją do zwrócenia uwagi na spuściznę św. Jana Pawła II i bogactwo jego refleksji dotyczących piękna, sztuki i człowieka. To jego utwór "Zdumienie" (z "Tryptyku rzymskiego") był inspiracją do wyboru tytułu spotkania.

W bazylice św. Jadwigi 22 kwietnia wystąpili: wywodząca się z Wrocławia Dominika Zamara - sopran (Włochy, Polska), Simone Liconti - tenor (Włochy), absolwent prestiżowej mediolańskiej uczelni, koncertujący na całym świecie, a w Trzebnicy po raz drugi, Kevin Meidl - dyrygent (USA), ceniony pedagog muzyki chóralnej, który dyrygował chórami w ok. 40 krajach, pochodzący z Kielc, od 2006 r. związany z Dolnym Śląskiem Marcin Armański - organy (Polska), a także założony w 2000 r. chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich z Wrocławia.

Jak przypomniano, D. Zamara wystąpiła w Trzebnicy już po raz piąty. Sopranistka na całym świecie promuje polską kulturę, chętnie zarazem powraca w rodzinne strony. Wielokroć nagradzana, doceniana mówi w wywiadach: "Urodziłam się, aby śpiewać".

Artystów powitali w murach jadwiżańskiej świątyni kustosz sanktuarium ks. Piotr Filas SDS, a także starosta powiatu trzebnickiego Małgorzata Matusiak. Prowadzący koncert ks. prof. Bogdan Giemza zwrócił uwagę na znaczenie muzyki sakralnej, która często porusza serca również zadeklarowanych ateistów, jak Richard Dawkins. - Jan Paweł II w "Tryptyku rzymskim", którego fragment dziś usłyszymy, napisał między innymi: "Potok się nie zdumiewa (...), lecz zdumiewa się człowiek!"... Zdolność zdumiewania się jest cechą wybitnie ludzką, wyróżniającą nas, jako ludzi, spośród wszystkich stworzeń. Dajmy się dzisiaj porwać owemu zdumieniu! - zachęcał.

Przypomniał, że "Tryptyk rzymski" zaprezentowany został 20 lat temu - 6 marca 2003 roku. Papież pisał tworzące go teksty w 2002 r., po latach przerwy powracając do poetyckiej formy wypowiedzi. Jak mówił Czesław Miłosz, jest to "medytacja nad biegiem historii".

Podczas koncertu zebrani usłyszeli fragment wiersza "Zdumienie", pochodzącego z pierwszej części tryptyku, zatytułowanej "Strumień". - Zdumienie jako początek, zachwyt nad życiem, nad światem jako właściwość, do której zdolny jest jedynie człowiek - mówił ks. Giemza, zauważając, że chodzi tu, jak stwierdził jeden z włoskich filozofów, nie tylko o uczucia, jakich doznajemy wobec kosmosu, ale o zdumienie tajemnicą ludzkiej osoby.

W programie koncertu znalazły się utwory autorstwa takich kompozytorów, jak: Gabriel Fauré, Noris Businaro, Gaestano Donizetti, Tomaso Albinoni, Wiesław Rentowski, Rafaele Montanaro (światowa premiera "Ave Maria").

Organizatorzy: parafia pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy oraz Starostwo Powiatowe w Trzebnicy.

Całości koncertu można wysłuchać TUTAJ.

Zdumieni Pięknem. Muzyczne arcydzieła w Trzebnicy   Zakończenie koncertu. Bartosz Skulimowski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..