Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zmarł zasłużony franciszkanin

W wieku 91 lat odszedł uznany i szanowany przez wielu wrocławian (i nie tylko) zakonnik. Ojciec dr hab. Franciszek Rosiński OFM ostatnie lata spędził w parafii pw. św. Antoniego, służył głównie posługą sakramentu pokuty i pojednania.

Ojciec Rosiński zmarł przed południem 29 kwietnia w szpitalu. W zakonie przeżył 72 lata, w tym w kapłaństwie 66 lat.

Ojciec Franciszek urodził się 4 grudnia 1932 r. w Raciborzu, do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1950 roku. Po odbyciu nowicjatu w Borkach Wielkich studiował w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 1954 r. złożył śluby wieczyste, a w 1957 r. przyjął święcenia prezbiteratu.

W pierwszych latach kapłaństwa pracował w Dusznikach-Zdroju, Głubczycach i Nysie. W tym czasie podjął studia specjalistyczne z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, zwieńczone pracą magisterską z filozofii przyrody.

W 1975 r. uzyskał doktorat z antropologii na Uniwersytecie Wrocławskim, a w roku 1978 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w zakresie antropologii.

Wykładał w WSD Braci Mniejszych w Kłodzku i we Wrocławiu oraz WSD Werbistów, w ATK, na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie był profesorem w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych.

Pełnił także funkcję kierownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Był współzałożycielem i redaktorem naczelnym zeszytów naukowych naszego seminarium "Quaestiones Selectae" (1994-2009).

Napisał ponad 300 artykułów i rozpraw, przede wszystkim z zakresu antropologii kulturowej, filozofii człowieka i teologii. Był aktywnym uczestnikiem licznych konferencji naukowych.

Mimo podeszłego wieku dużo czytał, aby być na bieżąco z odkryciami naukowymi z zakresu nauk przyrodniczych. Często dzielił się swoją szeroką wiedzą w różnych publikacjach prasowych, radiowych i telewizyjnych. Był człowiekiem otwartym i chętnym do nawiązywania nowych kontaktów.

W kościele pw. św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach często podczas nabożeństw spowiadał w swoim ulubionym konfesjonale pod chórem.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 6 maja o godz. 11 w parafii pw. św. Antoniego na Karłowicach. Kapłan będzie pochowany na cmentarzu zakonnym przy kościele.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast