Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych - kościół pw. św. Łazarza

Pomocniczy kościół parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu - kościół pw. św. Łazarza - to zarazem Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych. Można tu uczestniczyć w Mszach św. począwszy od Niedzieli Miłosierdzia Bożego do jesieni.

W niewielkiej świątyni przy ul. R. Traugutta (w pobliżu K. Pułaskiego) Eucharystia jest odprawiana w niedziele o 9.00 i w każdy wtorek o 17.00. Przed Mszą św. można się włączyć we wspólną modlitwę w intencji chorych.

– Kościół, który niegdyś znajdował się za murami miasta, ma bardzo długą historię; jak i cała parafia św. Maurycego, która za 3 lata przeżywać będzie jubileusz 800-lecia swojego istnienia – mówi proboszcz ks. Janusz Gorczyca. – Dwa razy w tygodniu można tu uczestniczyć w Eucharystii. Ze świątyni korzysta co jakiś czas duszpasterstwo katolików języka angielskiego. Jego członkowie dwukrotnie już przeżywali w jej murach Triduum Paschalne, uczestniczyli także w Pasterce.

Kapłan podkreśla, że Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych znajduje się w szczególnym miejscu – tuż przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dorosłych prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek we Wrocławiu, w pobliżu Centrum Medycznego Dobrzyńska, Domu Opieki znajdującego się w dawnym szpitalu bonifratrów przy ul. Pułaskiego (Rezydencja św. Jadwiga prowadzona przez grupę Orpea), obok bonifraterskiej apteki.

Sam kościół zbudowany został w 2. poł. XIV wieku przez Zakon Rycerzy i Szpitalników świętego Łazarza z Jerozolimy, na miejscu jeszcze starszej świątyni. Znajdował się wtedy poza granicami Wrocławia, przy szlaku biegnącym z Oławy. Obok kościoła znajdowało się niegdyś leprozorium dla mężczyzn – rodzaj średniowiecznego szpitala dla trędowatych. Opiekę w późniejszym czasie znajdowali w nim także inni chorzy, a w XIX wieku powstał tu dom starców.

Kościół raz poraz znajdował się na arenie działań wojennych – w 1474 r., gdy na miasto nacierały wojska węgierskie, w 1757 r. – gdy Wrocław oblegały wojska pruskie, a także w 1945 r., w czasie Festung Breslau.

Sanktuarium zostało tu ustanowione przez kard. Henryka Gulbinowicza w 2001 r., po odnowieniu średniowiecznej świątyni, która ucierpiała w trakcie powodzi w 1997 r.

Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych - kościół pw. św. Łazarza   Kościół pw. św. Łazarza od strony ZOL-u sióstr albertynek. Agata Combik /Foto Gość Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych - kościół pw. św. Łazarza   W Mszach św. można tu uczestniczyć w niedziele i wtorki. Agata Combik /Foto Gość Sanktuarium NMP Uzdrowienia Chorych - kościół pw. św. Łazarza   Ołtarz główny kościoła. Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..