W tym roku KSM obchodzi 30-lecie działalności w archidiecezji wrocławskiej.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to prawdopodobnie najstarsza katolicka wspólnota skupiająca osoby młode. Jej powstanie datuje się na rok 1934. Władze komunistyczne zdelegalizowały stowarzyszenie, które odrodziło się w skali ogólnopolskiej dopiero w 1990 roku. Oddział archidiecezji wrocławskiej powstał trzy lata później. Obecnie działa w nim pięć oddziałów parafialnych: w Brzegu, Bierutowie, Kiełczowie, Oławie i we Wrocławiu-Kozanowie, dwa kolejne są w trakcie tworzenia – w parafii pw. Odkupiciela Świata na wrocławskim Nowym Dworze i w Miliczu.
Z pompą
Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na sobotę 18 listopada, gdy przypada liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki stowarzyszenia. – Odbędzie się wówczas uroczyste posiedzenie diecezjalnego zarządu, podczas którego nastąpi m.in. prezentacja oddziałów parafialnych KSM oraz wyświetlony zostanie film pt. „To już 30 lat. Krótka historia KSM AWr”. Po raz pierwszy zostaną też przyznane tytuły Przyjaciela Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej – zapowiada ks. Kamil Kasztelan, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Wrocławskiej. Punktem centralnym będzie uroczysta Eucharystia z ceremonią zaprzysiężenia nowego Zarządu Diecezjalnego i nowych członków KSM w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus (kościół uniwersytecki). Mszy św. przewodniczył będzie metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Finałowym akcentem będzie bal KSM-owiczów.
Promocja i wiedza
Elementem przygotowującym do jubileuszu będzie m.in. konkurs „Poznaj świętych z KSM-em”. – Adresujemy go do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych. Założeniem jest, by te zmagania były cykliczne, a każdego roku skupimy się na innym świętym. Tym razem – co narzuca się samo – bohaterką będzie bł. Karolina – zaznacza ks. Kamil. Podkreśla, że zmagania mają swoje bardzo konkretne cele. Wśród nich wymienia: rozwijanie zainteresowań historycznych i humanistycznych, popularyzację wśród uczniów znajomości Pisma Świętego oraz życia i kultu bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży, a także poszerzenie wiedzy religijnej uczniów i promowanie idei KSM. Początek konkursu zaplanowano na wrzesień, a ostateczne rozstrzygnięcia – na marzec 2024 roku. – Konkurs będzie się składał z dwóch etapów – szkolnego i finałowego. Oba będą miały formę testu zamkniętego z jedną prawidłową odpowiedzią. Zakres tematyczny obejmuje: fragment Pisma Świętego, biografię bł. Karoliny Kózkówny, historię i struktury KSM – informuje ks. Kasztelan. Zachęca, by nad udziałem w wydarzeniu zastanowić się jeszcze przed wakacjami.
Patronka wzorem
W wakacje natomiast będzie miała inaugurację inna inicjatywa związana z jubileuszem. Od 23 do 26 sierpnia trwać będzie już tradycyjnie w Henrykowie zjazd formacyjny. Jego finałem jest pielgrzymka niepełnosprawnych, podczas której młodzież jest zaangażowana w obsługę przybyłych gości. Tym razem dodatkowym punktem programu będzie rozpoczęcie peregrynacji relikwii bł. Karoliny po parafiach archidiecezji wrocławskiej. – Chcielibyśmy ożywić ducha KSM w lokalnych wspólnotach, a niekiedy uświadomić wiernych, że taka wspólnota jak nasza istnieje – wyjaśnia ks. Kamil. Podkreśla, że święta patronka na pewno nawiedzi te wspólnoty, w których parafialne oddziały KSM już działają, ale też te, które zdecydują się, by powołać je do istnienia. Chętni proboszczowie mogą zgłosić się do Zarządu Diecezjalnego KSM, który koordynować będzie przebieg peregrynacji pod adresem: asystentksm.wroclaw@gmail.com. – Relikwie będą przemierzać archidiecezję wrocławską do czerwca 2024 r. lub dłużej, jeżeli będzie taka potrzeba, a na zgłoszenia już czekamy – przekonuje. Więcej informacji o działalności KSM Archidiecezji Wrocławskiej można znaleźć na profilu stowarzyszenia na Facebooku. Od czerwca ma zostać ponownie uruchomiona strona internetowa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się