Trzebnickie boromeuszki przez cały miesiąc otwierają szeroko swój dom dla gości. Kolejna okazja, by je odwiedzić, to jubileuszowa X Majówka w Ogrodach Klasztornych.
Wśród jabłonek zakonnego sadu, pod wielkimi platanami i w starych pocysterskich murach podczas spotkania, zaplanowanego na 28 maja, będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakamarki klasztoru.
Z trubadurami i ognistym tańcem
Tegoroczna majówka jest szczególna, jubileuszowa. Ogrody klasztorne będą otwarte od 14.00 (kiedy wystąpi zespół Brzykowianie) do wieczornego spektaklu, rozpoczynającego się o 19.00. – Nabożeństwo majowe o 15.00 poprowadzi zespół Guadalupe, który potem wystąpi z koncertem – mówi Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”. – W tym roku proponujemy zasmakowanie w kulturze średniowiecza, stąd między innymi o 16.40 „Opowieści muzyczne trubadurów i truwerów” w wykonaniu zespołu Roderyk i warsztaty gry na replikach średniowiecznych instrumentów. Organizujemy, podobnie jak w ubiegłym roku, polanę zabaw, a między sceną i kaplicą św. Jadwigi chcemy stworzyć gród św. Jadwigi. Zapraszamy dzieci, by przyszły w strojach nawiązujących do średniowiecza (jako organizatorzy także udostępnimy średniowieczne akcesoria), serwować będziemy naleśniki oraz średniowieczne podpłomyki.
W programie znajdą się wykład ks. Piotra Filasa o zagadkowym tytule „256 lat temu w trzebnickiej bazylice”, możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego i cellarium, loteria fantowa, rozmaite gry, zabawy i propozycje kulinarne – z klasztornymi ciastami i innymi smakołykami, a o 19.00 – spektakl tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Młodych z Gdańska (reżyseria: Magdalena Nitka). Wewnątrz klasztoru obejrzeć będzie można pierwszą zbiorową wystawę artystyczną „Przestrzeń duchowości i materii”.
Organizatorami wydarzenia są: Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, gmina Trzebnica, Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, a współorganizatorem – Gminne Centrum Kultury i Sztuki.
Wykłady, warsztaty i „szósty stół”
Dwa tygodnie wcześniej, od 12 do 14 maja, u boromeuszek trwał cykl wydarzeń organizowanych w ramach X Dni Otwartych Funduszy Europejskich pod hasłem: „Trzebnica. Klasztor nowych możliwości”. Wśród propozycji były wykłady o architekturze cysterskiej, metodach antropologicznej rekonstrukcji wyglądu głowy na podstawie czaszki czy o „kawach świata w klasztorze”. W programie znalazły się też warsztaty rysunku, antropologiczne i archeologiczne, zwiedzanie części obiektu czy pokaz filmu „Jakob Böhme. Życie i twórczość” w reżyserii Łukasza Chwałki – o górnołużyckim mistyku i filozofie.
Siostry podejmują nowe inicjatywy kulturalne, naukowe, ale też charytatywne. – Prowadzimy codzienne dyżury od 12.00 do 15.00, podczas których wydajemy ciepłe posiłki osobom potrzebującym pomocy. Niektórzy biorą je na wynos, inni wolą zjeść na miejscu. Mogą zatrzymać się, porozmawiać. W piątki od 9.00 do 12.00 funkcjonuje rodzaj łaźni. Chętni mogą wykąpać się u nas, otrzymują czyste rzeczy – opowiada s. Natanaela Dziubata, przełożona generalna Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, dodając, że istnieje spore zapotrzebowanie na takie wsparcie. – Chcemy stworzyć również w Trzebnicy filię Banku Niemowlaka. Osoby, które potrzebują wyprawki dla dziecka, mogą uzyskać u nas pomoc – dodaje.
Przedsięwzięcia charytatywne to kontynuacja działań Ośrodka Wsparcia Społecznego „Szósty Stół św. Jadwigi”. Nawiązuje on do przekazu na temat pięciu stołów, na których św. Jadwiga miała rozkładać żywność i inne dobra dla ubogich. Do dziś w Trzebnicy istnieje XIII-wieczna Rotunda Pięciu Stołów, gdzie księżna miała wspierać potrzebujących.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się