To przesłanie od ks. Dariusza Amrogowicza, dyrektora wrocławskiej Caritas, dla członków Szkolnych Kół Caritas, którzy uczestniczyli w uroczystości 20-lecia powołania do istnienia Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kotowicach.
Z wielkim zaangażowaniem wrocławska Caritas opiekuje się szkołą podstawową w podwrocławskich Kotowicach. Szkoła im. ks. Jana Twardowskiego została poważnie zniszczona podczas powodzi w roku 1997. Przez trzy tygodnie cały parter budynku znajdował się pod wodą. Jednak rodzice zorganizowali remont, w który zaangażowały się różne instytucje i osoby prywatne. Dzięki temu szkoła została przygotowana do ponownej działalności. Mimo to samorząd gminy zdecydował się na likwidację placówki. Zrozpaczeni rodzice zwrócili się o pomoc do kard. Henryka Gulbinowicza. Za jego zgodą Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podjęła się prowadzenia placówki, zmieniając jej profil na katolicki.
W jubileuszowych obchodach w Kotowicach wziął udział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. - Chciałem podziękować uczniom, którzy angażują się w Szkolne Koło Caritas. To bardzo ważne działanie. Ta bezinteresowna pomoc jest wpisana w DNA każdego chrześcijanina, katolika - mówił. Następnie przypomniał słowa papieża Benedykt XVI z encykliki "Deus caritas est". - Kościół tworzą trzy rzeczy - głoszenie Ewangelii, posługa sakramentalna i miłość miłosierna. (...) Zapraszam do towarzyszenia tym najbardziej potrzebującym - mówił do uczniów zrzeszonych w szkolnych kołach Caritas, dla których jubileusz był okazją do cyklicznego spotkania.
Ksiądz dyrektor zauważył też, że Caritas prowadzi różne formy wolontariatu poza SKC: parafialne zespoły Caritas, wolontariat ekologiczny i zagraniczny. - Wróciłem właśnie ze spotkania dyrektorów Caritas z całego świata. Zwracając się do nas papież Franciszek przypomniał, że Caritas jest w centrum Kościoła. Pamiętajcie, że zawsze dobra jest więcej, zawsze dobro zwycięża, zawsze warto być dobrym - zwracał się do uczniów.
- Dla upamiętnienia roku obchodów 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi metropolita wrocławski abp Józef Kupny, mocą dekretu wydanego dnia 1 września 2017 roku, ustanowił Medal Świętej Jadwigi Śląskiej przyznawany za zasługi w dziele budowania królestwa Bożego w archidiecezji wrocławskiej. Ksiądz arcybiskup postanowił uhonorować tym najwyższym diecezjalnym odznaczeniem p. Małgorzatę Mokrowską, wieloletnią sołtys Kotowic, której na sercu leżało dobre funkcjonowanie tej szkoły - mówił dyrektor wrocławskiej Caritas ks. Dariusz Amrogowicz.
Podkreślił, że od samego początku brała aktywny udział w powstawaniu Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i wspiera szkołę do dziś. Dzięki jej zaangażowaniu i inicjatywie budynek otrzymał nową elewację, na terenie rekreacyjnym powstało nowe boisko, pojawiły się piłkochwyty oraz siłownia. Największym i najważniejszym przedsięwzięciem, w którym Małgorzata Mokrowska pełniła rolę nie do przecenienia, była budowa budynku kulturalno-oświatowego wraz z salą gimnastyczną dla szkoły i całej społeczności w Kotowicach.
Życząc dobrej zabawy uczestnikom zjazdu, ks. Amrogowicz zauważył, że obecne podczas uroczystości i pikniku służby mundurowe - policja, straż pożarna, ratownicy medyczni - realizują pasję czynienia dobra w życiu zawodowym. - Może i w waszych sercach zagości taki pomysł, by dołączyć do którejś z tych służb. to dobro zaczyna się od caritas - miłości miłosiernej.
Dziś na zajęcia w sześciu klasach i "zerówce" uczęszcza 93 uczniów. Szkoła angażuje się w wiele akcji, prężnie działa w niej Szkolne Koło Caritas. Organizowane jest w niej koło szachowe, Teatr w kratkę, Klub Miłośników Juliusza Verne'a czy Spotkania z Biblią. W szkole odbywają się Międzyszkolne Konkury Piosenki Religijnej "Z nutą do nieba". Katolicka Szkoła Podstawowa w Kotowicach wychowuje dzieci w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, polskiej tradycji, historii i kultury. Dzięki niewielkiej liczbie uczniów grono pedagogiczne może bardzo dokładnie rozeznać indywidualne potrzeby dzieci w wymiarze zarówno intelektualnym, jak i duchowym, wspierając rodziny w ich wychowawczych zadaniach.