Nowy numer 21/2023 Archiwum

Pieśń do św. Rity

Kompozycja powstała na potrzeby parafialnych nabożeństw ku czci św. Rity. Przyjęła się bardzo dobrze, stąd motywacja, by podzielić się nią z innymi. Przeczytaj i posłuchaj.

Autorka Mariola Kopeć nie jest zawodowym muzykiem, ale gdy jest taka potrzeba, zastępuje za kontuarem parafialnych organistów. Prowadzi też scholę Wspólnoty Rodzin, działającej przy parafii. W swoim życiu napisała kilka utworów, ale ten poświęcony św. Ricie wydaje się najcenniejszy. - Ja o świętej z Cascii nie wiedziałam nic. Dopiero gdy wybraliśmy ją we wspólnocie na patronkę, zaczęłam szukać o niej informacji - wspomina.

Czytaj dalej poniżej. Na końcu tekst pieśni w całości.

Pieśń do św. Rity
Gosc Wroclawski [live]

Zaznacza, że ks. Adam Adam Błaszczyk, opiekun Wspólnoty Rodzin, zaproponował, by napisała pieśń, którą będzie można wykorzystywać podczas nabożeństw ku czci św. Rity.   Zastanawiałam się, co by to mogło być, a potem - jak za pstryknięciem palców - napisałam tekst. To poszło bardzo gładko - opowiada i przekonuje, że to musiało być natchnienie pochodzące od Ducha Świętego. Dodaje, że z muzyką było... jeszcze łatwiej. - Przesłałam tę pieśń do księdza z pytaniem, czy to, co napisałam, nadaje się i po akceptacji pieśń została włączona do programu naszego nabożeństwa - wyjaśnia.

Pieśń przyjęła się w parafii bardzo dobrze. - Moim zamiarem było, aby była łatwo wpadająca w ucho. Refren jest na trzy czwarte. To część błagalna, w tonacji molowa. Natomiast zwrotki mają melodię, która narasta - śpiewa się coraz wyżej i mocniej - wyjaśnia.

Pani Mariola podkreśla, że jest bardzo szczęśliwa, iż ludzie chętnie śpiewają tę pieśń, którą stworzyła i ona oplata całe nabożeństwo. - Pierwszą zwrotkę śpiewamy na jego początku, drugą - po odczytanych przez kapłana prośbach, a ostatnią - po Litanii do św. Rity.

Pieśń do św. Rity

Ref. Rito, o wspomóż, tak bardzo cię proszę
Usuń ten ból, co w sercu swoim noszę;
I naucz tak kochać, ufać jak ty,
By miłość Jezusa otarła nam łzy.

 1. Kiedy problemy szarpią serce twoje,
  Kiedy złe myśli toczą w głowie boje,
  Kiedy nikt z bliskich poradzić nie może,
  Kiedy sam czujesz, że jest coraz gorzej.

 2. Wzywaj patronkę od spraw beznadziejnych,
  Ustrzeżesz się w życiu błędów kolejnych.
  Pełna ufności, cierniem naznaczona,
  Pięknym zapachem róży otoczona.

 3. Bóg jej nie odmawia, o cokolwiek prosi,
  Bo ona Jezusa w swoim sercu nosi.
  Jak przed wiekami wspierała nieraz,
  Jak szczerze poprosisz, pomoże i teraz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast