Nowy numer 38/2023 Archiwum

Chore dzieci z Wrocławia u papieża Franciszka

Mali pacjenci Wrocławskiej Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej spotkali się na audiencji z Ojcem Świętym Franciszkiem. - Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko - mówił papież do dzieci.

Jak podkreślają lekarze, każde spotkanie chorych dzieci z papieżem to dla małych pacjentów ogromny zastrzyk nadziei i siły do walki z chorobą. Z nadzieją, że tak będzie i tym razem, zorganizowany został kolejny wyjazd, nazywany już tradycyjnie "Pielgrzymką Nadziei".

W pielgrzymce bierze udział 23 dzieci wraz z rodzicami i grupą lekarzy i pielęgniarką. Poniedziałkowa audiencja Ojca Świętego Franciszka dla małych pacjentów Wrocławskiej Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej trwała prawie pół godziny. Miała kameralny charakter.

- Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią - to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do was: "Idź, idź naprzód. Ja jestem z tobą. Wezmę cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki" - mówił papież Franciszek.

Podkreślał, że Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach. - Także wasze rodziny, wasi lekarze, wasi przyjaciele pomogą wam iść naprzód. Pomyślcie o waszej matce, która was urodziła, i o waszym ojcu. Bóg was kocha, drogie dzieci! Jezus potrzebuje także waszego świadectwa. Powierza wam swoje plany i pyta: "Czy będziecie moimi apostołami Bożej miłości?". Odpowiedzcie "tak" z entuzjazmem i nieście radość Bożej miłości innym - zachęcał Ojciec Święty.

Pobłogosławił wszystkich uczestników audiencji i na koniec poprosił o wspólną modlitwę do Matki Bożej w języku polskim.

- To bardzo wzruszające spotkanie. Papież z każdym spotkał się osobiście, witając się i modląc ze wszystkimi obecnymi. Trudno opisać emocje i wzruszenie uczestników - mówi Krzysztof Bramorski, który organizował pobyt dzieci w Watykanie już po raz trzeci. Poprzednie spotkania odbyły się w 2013 i 2018 roku. Wcześniej chore dzieci spotkały się także ze św. Janem Pawłem II w listopadzie 2004 r. oraz papieżem Benedyktem XVI podczas jego wizyty w Krakowie.

Tym razem dzieci przywiozły papieżowi własnoręcznie przygotowane prezenty, a od pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli wziąć udział w pielgrzymce, Ojciec Święty otrzymał specjalnie przygotowane listy.

W kolejnym dniu pielgrzymki dzieci wraz z rodzicami wezmą udział we Mszy św., odprawionej specjalnie dla nich w bazylice św. Piotra, przy grobie św. Jana Pawła II. - Bardzo cieszę się, że Mszę św. zgodził się odprawić abp Salvatore Pennacchio, do niedawna nuncjusz apostolski w Polsce, a obecnie prezydent Papieskiej Akademii Kościelnej. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za opiekę i pomoc w umożliwieniu spotkania z Ojcem Świętym - dodaje K. Bramorski.

W Watykanie uczestników czekają także odwiedziny u Gwardii Szwajcarskiej. Dzieci zobaczą koszary i zbrojownię gwardzistów i poznają "od środka" ich służbę dla papieża.

Chore dzieci z Wrocławia u papieża Franciszka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast