Nowy numer 38/2023 Archiwum

Cyfryzacja polskiej szkoły trwa

W Środzie Śląskiej minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił konkurs dla szkół podstawowych, w którym do wygrania są mobilne pracownie z komputerami.

Podczas spotkania z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej minister cyfryzacji zainaugurował konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych. 

Mogą w nim wziąć udział wszystkie szkoły w Polsce. Nagrodą są mobilne pracownie komputerowe (MPK), które obejmują: 16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor. 

- Mobilne pracownie są po to, by przeprowadzać zajęcia w pełni możliwości, które daje nam współczesna technologia. Zgodnie z międzynarodowymi badaniami, dwie trzecie współczesnych uczniów podstawówek będzie pracować w zawodach, których jeszcze dzisiaj nie ma. Dlatego chcemy wspierać ich kompetencje cyfrowe - mówił Janusz Cieszyński.

W ramach konkursu uczniowie wykonają prace na styku cyfryzacji. Mają czas do 30 czerwca. Wyniki poznamy w czasie wakacji, a już jesienią mobilne pracownie z komputerami trafią do zwycięskich placówek. Konkurs jest realizowany w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. 

- Przypominam, że od przyszłego roku szkolnego każdy czwartoklasista dostanie na własność laptopa. To krok w stronę szkoły bardziej cyfrowej i nowoczesnej - dodał minister Cieszyński.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zwrócił uwagę, jak ważne jest wyrównywanie szans dla szkół.

- Robimy to poprzez zwiększanie dostępu do nowoczesnego sprzętu. To zupełnie fundamentalne, jeśli myślimy o Polsce równych szans. Projekt z laptopami dla czwartoklasistów jest czymś niezwykle istotnym, a pracownia kompetencji cyfrowych stanowi tego dobre uzupełnienie - stwierdził J. Obremski. 

Dają one możliwość, by w sposób wygodny zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów móc przeprowadzać zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii.

- Niedawno rozdaliśmy 500 komputerów, laptopów i tabletów naszym uczniom właśnie z programu rządowego. To bardzo dobra informacja. Z tego korzystają nasze dzieci z terenów popegeerowskich, z terenów wiejskich - informował burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast