Nowy numer 38/2023 Archiwum

W Dzień Dziecka niezwykła lekcja historii

Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprosił 1 czerwca uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Obornikach Śląskich i Szkoły Podstawowej w Szczodrem do wrocławskiego zoo.

Przed rokiem wrocławskim IPN adoptował niedźwiedzicę Przemisię, która choruje na epilepsję, a przebywa w ZOO Wrocław. Więcej o tym przeczytasz tutaj:

W Dzień Dziecka uczniowie przy wybiegu niedźwiedzicy Przemisi mieli niezwykłą lekcję historii. Przeprowadził ją Marek Gadowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Opowiadał o kapralu Wojtku, który został adoptowany przez żołnierzy 22. kompanii zaopatrywania artylerii w II Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.

- Przemisia stała się bardzo dobrym powodem, by dzieciom przybliżyć historię II Korpusu Polskiego i niedźwiedzia Wojtka - kaprala, który brał udział w walkach pod Monte Cassino. Przemisia też przeszła swoje w życiu, podobnie jak Wojtek. Jest otwarta na ludzi, więc zakładamy, że przebywała w cyrku. Nie może przebywać na wolności. Lekcja w zoo to bardzo dobry pomysł. Dzieci lepiej przyswajają sobie wiedzę, dzięki wyjątkowym okolicznościom - mówi M. Gadowicz.

Jak podkreśla, w takim kontekście można także opowiedzieć uczniom o innych zwierzętach, które towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie wojennej epopei.

- Pupile były dla nich skrawkiem domu. A dzieci lubią zwierzęta, więc odbiór takiej pogadanki jest bardzo pozytywny. Sądzę, że ta edukacja pozaformalna dlużej zostaje w sercu, kształtuje wyobraźnię i popycha do poszerzenia wiedzy na dany temat - dodaje pracownik IPN.

W Dzień Dziecka opowieść o niedźwiedziach Wojtku i Przemisi

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast