Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych obchodzi swoje 30-lecie. W świętowaniu wzięła udział Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Z okazji 30-lecia działalności MSPDiON stowarzyszenie zorganizowało uroczysty piknik integracyjny. Wzięli w nim udział m.in. szefowie resortu rodziny i polityki społecznej.
- Pokazujemy jedno: jeżeli się bardzo chce, to naprawdę wiele rzeczy dla osób z niepełnosprawnościami można zrobić. Zmienia się prawo, rządzący słuchają naszego środowiska. Możemy iść do przodu. A my staramy się robić dla naszych podopiecznych wszystko, czego potrzebują. 30 lat temu zaczynaliśmy od zera. Część się śmiała, że coś robimy, ale była garstka, która w nas wierzyła. Bardzo ważna jest pomoc już malutkim dzieciom. 2 lata temu premier otwierał placówkę, w której diagnozujemy i prowadzimy terapię tych najmniejszych - mówiła Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON.
Jej marzeniem jest żłobek integracyjno-terapeutyczny, by matki mogły stosunkowo szybko pójść do pracy.
- Oni w końcu będą decydować, co z ich pieniędzmi, jak zostaną wydane. Każdy z nas na co dzień chce decydować o swoich środkach. I to jest wielka szansa. Bardzo mocno na to czekamy. Mamy takie rodziny, gdzie są dwie osoby z niepełnosprawnością i wreszcie to świadczenie będzie dla każdego.
Jej zdaniem w Polsce w końcu doszło do sytuacji, że osoby z niepełnosprawnością nie są przedmiotem, ale podmiotem działań.
- Bardzo ważne programy u nas to asystentura i opieka wytchnieniowa. Uwierzcie mi, dzisiaj osoby z niepełnosprawnościami zwiedzają całą Polskę i Europę, a jeszcze niedawno wydawało się, że osiągnięciem będzie ich wyjście z domu. Jak słyszę od kogoś, kto jest na emeryturze i opiekuje się osobą niepełnosprawną, że po raz pierwszy był na basenie, po raz pierwszy mógł odpocząć - wierzcie - warto było się starać przez te 30 lat - podsumowała A. Szatkowska.
MDPSiON to jedno z najważniejszych stowarzyszeń na Dolnym Śląsku. Od wielu lat wspiera i kreuje politykę podejścia do osób z niepełnosprawnościami, których w województwie dolnośląskim żyje 239 tysięcy.
- Na wsparcie rodzin, seniorów, potrzebujących, osób z niepełnosprawnościami patrzymy nie jak na wydatek, ale jak na inwestycję w przyszłość rozwoju kraju. To odpowiedzialne zarządzanie państwem. Dla przykładu, miejsc wsparcia i opieki żłobkowej planujemy utworzyć aż 102 tysiące w całym kraju. Gminy powiatu milickiego mają zamiar utworzyć 150 takich miejsc i na ten cel przeznaczyliśmy 8 milionów złotych - mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Podkreśliła, że wsparcie osób niepełnosprawnych od rządu nie jest przypadkowe i incydentalne. Przygotowano specjalną strategię wsparcia - to konkretny plan działania, który krok po kroku rząd ma zamiar wdrażać. Do tej pory wprowadził fundusz solidarnościowy, instytucję asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekę wytchnieniową, centra opiekuńczo-mieszkalne, czy świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Inne programy realizuje również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Programy mają służyć osobom niepełnosprawnych oraz opiekunom osób niepełnosprawnych, dając im prawo do godnego niezależnego życia. To wezwanie będziemy realizowali. Ustawa o świadczeniu wspierającym została opracowana w ramach projektu w strategii osób niepełnosprawnych. To milowy krok, zmiana patrzenia na wsparcie opiekunów i osób niepełnosprawnych - stwierdziła minister Maląg.
Zdaniem Pawła Wdówika, wiceministra rodziny i polityki społecznej, dokonuje się zasadnicza zmiana, na którą osoby z niepełnosprawnościami musiały czekać prawie 30 lat.
- Przestają one być proszącymi o świadczenia i stają się obywatelami. Zaczynają być dla społeczeństwa tak samo ważni, jak każdy inny człowiek. Wdrażamy konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. MSPDiON prowadzone przez prezes Alicję Szatkowską jest wzorcowym podmiotem, który te wszystkie rzeczy realizuje. Od wsparcia najmniejszych, rodzących się z niepełnosprawnością, przez warsztaty terapii zajęciowej do środowiskowego domu samopomocy dla osób dorosłych - wymieniał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Podkreślił partnerski model stowarzyszenia, w którym osoba z niepełnosprawnościami stoi na pierwszym miejscu.
- W Miliczu dają najmłodszym szansę na sprawność, która pozwoli w sposób możliwie niezależny funkcjonować później jako osoba dorosła. To walka o samodzielność. Gratuluje MSPDiON profesjonalnych rozwiązań i oddanego sprawie zespołu. Szanujecie indywidualność i tożsamość każdej z osób - oświadczył Paweł Wdówik.
W ostatnich latach wprowadzono zasadnicze zmiany w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych. Umożliwiono podejmowanie pracy dla rodziców dzieci do 18. roku życia, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Wypłacane jest świadczenie już na każde dziecko w rodzinie. A po 18. roku życia człowiek otrzyma świadczenie wspierające.
- Wsłuchaliśmy się w głosy środowisk i rodziców. I dzięki nim posłowie zgłosili zasadnicze poprawki do ustawy, by była jak najbardziej przyjazna. Dzisiaj istnieje aż sześć progów, według których to świadczenie będzie wypłacane. Od 40 proc. renty socjalnej dla osób wymagających małej pomocy aż do 220 proc. czyli 3500 złotych dla tych potrzebujących największego wsparcia - informował Wdówik.