Już po oraz 20. na wrocławskich Osobowicach odbyło się Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną. To wyjątkowe miejsce warto odwiedzić również bez okazji.
Pierwsze Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną odbyło się w 2002 r. i zainicjowane zostało przez klub Karmel, który powstał przy naszym kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus - mówi Krystyna Wilczyńska. Podkreśla, że ten pierwszy raz był bardzo skromny. Przy ognisku spotkało się kilka scholek z Wrocławia. - W kolejnych latach zaczęli do nas przyjeżdżać uczestnicy z Milicza czy z Namysłowa. Śpiewali tu również różni artyści, którzy występowali jako gwiazdy kolejnych spotkań. Wśród nich byli m.in. Piotr Kuźniar czy Tomasz Kamiński.
Dziś w organizację wydarzenia zaangażowane są rada parafialna i Parafialny Zespół Caritas. Pani Krystyna przyznaje, że celów wydarzenia jest kilka. - Cieszymy się, że coraz więcej osób zna to nasze wzgórze. Od lat propagujemy to miejsce, które jest wyjątkowe na mapie Wrocławia, a wciąż wielu o nim nie wie. Poza tym oczywiście ważne są promocja chrześcijańskiej kultury muzycznej, no i oczywiście integracja.
Poza wsłuchiwaniem się w wykonania młodszych i starszych artystów uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz kilku atrakcji dla dzieci. Wszystko to przygotowali własnym sumptem parafianie od św. Teresy.
Krystyna Wilczyńska od lat jest zaangażowana w promowanie Świętego Wzgórza. Jest autorką książki, która przybliża historię tego miejsca. - Tu była kolebka Wrocławia. Zanim jeszcze ludzie zamieszkali na Ostrowie Tumskim, na Osobowicach już tętniło życie. Znaleziska archeologiczne wskazują, że te tereny były zamieszkane już w epoce kamienia - podkreśla.
Święte Wzgórze zwane jest również Górą Kapliczną. W XVIII w. stało się ośrodkiem maryjnego kultu. Zintensyfikował się po cudownym uzdrowieniu pewnego wrocławskiego kantora. W kaplicy na wzniesieniu czczona jest figurka Matki Bożej Osobowickiej, a w jej krypcie mieści się grobowiec rodziny Kornów, mocno zasłużonej dla Osobowic. Niegdyś bardzo intensywny ruch pielgrzymkowy na Górę Kapliczną w ostatnich latach znów się odradza.
Obok kaplicy znajdują się zabytkowe stacje drogi krzyżowej, a do tego od 13 maja do 13 października w kaplicy jest odprawiana w każdą niedzielę Msza św. o 17.00. Ponadto po wcześniejszym skontaktowaniu się z parafią można również w innym terminie pomodlić się w kaplicy oraz zwiedzić obiekt, w tym kryptę. Pani Krystyna przygotowała w niej wystawę poświęconą historii tego niezwykłego miejsca. Ekspozycja wciąż wzbogacana jest o nowe elementy.