Dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej, które prowadzi Fundacja Brata Alberta, świętowały wspólnie swoje jubileusze: "Muminki" - 25-lecie, a "Wspólnota" - 30-lecie istnienia. Uroczystości odbyły się we franciszkańskiej parafii pw. św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach.
Mszy św. przewodniczył bp Maciej Małyga. W dialogowanym kazaniu pytał niepełnosprawnych o ulubione słowo z modlitwy "Ojcze nasz". To było nawiązanie do odczytanego fragmentu Ewangelii, w którym Jezus uczył właśnie tej modlitwy. - Nawet jeśli wszystkiego w życiu zapomnimy - jak mamy na imię, skąd jesteśmy - to zawsze będziemy pamiętali tę modlitwę. Dlaczego? Bo znamy ją od dziecka, bo mówi o Bogu jako Ojcu, mówi o chlebie... Ja bardzo lubię słowo "powszedniego" - mówił biskup.
Zwrócił uwagę, że nie do końca wiadomo, jak to słowo przetłumaczyć, dlatego rozumie je na różne sposoby. Po pierwsze - jak zauważył - to prośba o chleb "tylko na dzisiaj". - A o chleb na jutro będę się martwił jutro. Oczywiście, trzeba być w życiu rozsądnym, ale obok rozsądku najważniejsze jest zaufanie Panu Bogu - tłumaczył. Jako przykład podał wędrujących przez pustynię Izraelitów, których Bóg karmił manną z nieba. Zwrócił uwagę, że nie można jej było zebrać na zapas, bo kolejnego dnia nie nadawała się do jedzenia - psuła się.
- To słowo "powszedni" może więc oznaczać "chleb na dzisiaj" albo "tyle, ile mi potrzeba". To dla nas zaproszenie, by zaufać Panu Bogu. Na pewno się martwimy różnymi rzeczami - tym, co będzie jutro, co przyniesie nasza przyszłość - i, owszem, trzeba o tym myśleć, mieć jakieś plany, ale w tym wszystkim chcemy ufać Panu Bogu, że jutro On też podaruje nam chleb - podkreślił.
A człowiek może być jak chleb? - pytał uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ci zgodnie odpowiedzieli, że może i wskazali, że te słowa wypowiedział św. Brat Albert. - Jak mówimy o chlebie, który daje nam Bóg, to tak samo daje nam i ludzi. I tutaj mamy tego piękny obraz - są z nami i podopieczni, i opiekunowie. Jak Pan Bóg daje nam opiekunów dzisiaj, tak ufamy, że podaruje nam dobrych ludzi również jutro.
Posłuchaj całej homilii:
Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych w ogrodzie obok budynku WTZ "Muminki". Były oficjalne przemówienia i podziękowania, ale również piknik z wieloma atrakcjami dla podopiecznych WTZ.
Więcej o Warsztatach Terapii Zajęciowej, które funkcjonują w ramach Fundacji Brata Alberta, której prezesem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w jednym z kolejnych numerów "Gościa Wrocławskiego".