Podczas X Jubileuszowego Historycznego Jarmarku Parafialnego w Głębowicach trwał konkurs kulinarny na potrawę kresową, można było zwiedzać ponadto wystawę sprzętów gospodarskich, pochodzących w większości z Kresów Wschodnich.
Na gości czekało mnóstwo stoisk z rozmaitymi smakołykami i rękodziełem, stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej, atrakcje przygotowane przez rekonstruktorów odtwarzających zakony templariuszy i joannitów, pokazy zapaśnicze i oczywiście muzyka, o którą zadbał m.in. zespół Gieni Dudki.
Zdjęcia:
Ekspozycja kresowa pochodzi ze zbiorów śp. Augustyna Czyżowicza. - Przedmioty pochodzą w przeważającej części z miejscowości Sąsiadowice w powiecie samborskim - opowiada Karol Czyżowicz, syn pana Augustyna. - Tu na przykład znajduje się warsztat kołodziejski mojego dziadka Władysława. Są koła i narzędzia - tokarnia, heble, piły. Dziadek po przyjeździe na Dolny Śląsk jeszcze bodajże do lat 60. pracował dalej jako kołodziej, wyrabiając koła.
Pan Karol pokazuje sprzęty ze Wschodu służące do wyrabiania masła, beczkę do kiszonej kapusty (wciąż pachnącą kapustą), ogromne grabie. Pan Augustyn pieczołowicie przechowywał i kolekcjonował takie przedmioty. W jego zbiorach znalazły się narzędzia mające nawet ok. 150 lat, jak pokazywany na jarmarku pług.
- Tato jako jeden z pierwszych miał w tej okolicy aparat fotograficzny. Z zapałem robił zdjęcia, dokumentując różne wydarzenia. Pierwsze fotografie zostały wykonane ok. 1957 r. - dodaje pan Karol.
Proboszcz ks. Jarosław Olejnik, podkreśla, że wiele rodzin z parafii i okolic pochodzi z Kresów, przechowuje dawne przepisy, stąd pomysł na konkurs dotyczący potraw kresowych.
Kościół NMP z Góry Karmel i cały poklasztorny kompleks nieustannie pięknieją. W świątyni można już od pewnego czasu zobaczyć obrazy, które powróciły tu z Henrykowa. Okazja, by znów odwiedzić Głębowice, już wkrótce: 16 lipca o 13.00 odprawiona tu zostanie Suma odpustowa. - Odbędzie się również procesja z figurą Matki Bożej - dawna tradycja, którą wskrzesiliśmy - dodaje ks. Olejnik.
Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem zwykle odbywa się w pierwsze niedziele miesiąca o 16.00. Raz po raz w "Garnierówce" odbywają się ponadto rozmaite warsztaty, rekolekcje, spotkania. Istnieje koncepcja odtworzenia barokowego ogrodu klasztornego.