Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu - modlitwa, marsz, konferencje

Zapraszamy na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Odbędą się one nie tylko we Wrocławiu.

We wtorek 11 lipca obchodzimy 80. rocznicę "Krwawej Niedzieli". Był to punkt kulminacyjny ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej w ponad 100 miejscowościach. Historycy szacują, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali podczas całej rzezi wołyńskiej ponad 100 tysięcy Polaków.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci we Wrocławiu i nie tylko obejmą kilka dni.

  • 10 lipca (poniedziałek)

10:30 - otwarcie wystawy "Ocaleni. Wołanie o pamięć" (Przystanek Historia IPN przy ul. Długosza 48 we Wrocławiu)
Tuż po otwarciu wystawy będzie możliwość rozmowy z naszymi gośćmi oraz oddelegowanymi pracownikami naukowymi IPN na temat zbrodni w ujęciu historycznym.

11:00 - konferencja naukowa pt. "Jak rozmawiać o Wołyniu 80 lat później?" (Przystanek Historia IPN przy ul. Długosza 48 we Wrocławiu)

Konferencja będzie składać się z dwóch części. W pierwszej każdy z uczestników zostanie poproszony o wygłoszenie krótkiego referatu (15-20 min. Druga część to prowadzona przez moderatora dyskusja na tytułowy temat  „Jak rozmawiać o Wołyniu 80 lat później" (około 1,5 godziny).
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Tomasz Turejko (autor książki pt. "Zbrodnia Wołyńska w świetle prawa międzynarodowego"), prof. Grzegorz Hryciuk (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Andrzej A. Zięba (Katedra Dziedzictwa i Teorii Muzealnictwa Uniwerytetu Jagiellońskiego), dr Michał Lubicz Miszewski (AWL we Wrocławiu - koordynator „Kresowych projektów edukacyjnych na rzecz umacniania bezpieczeństwa kulturowego).

  • 11 lipca  (wtorek)

10:00 - oficjalne wrocławskie obchody - przemówienia, złożenie wieńców (Pomnik-mauzoleum pomordowanej ludności polskiej na Kresach Płd.-Wsch. przez OUN i UPA - ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego)

12:00 - uroczysta Msza święta z ceremoniałem wojskowym w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu 

12:00 - wykład pt. "Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy. W 80. rocznicę ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich", otwarcie wystawy „Ocaleni. Wołanie o pamięć" (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie)

18:00-20:00 - Konferencja: Przyczyny ukraińskich zbrodni ludobójczych na Kresach (pl. Staszica 2a, Wrocław - budynek dawnej kolejki wąskotorowej)

20:00 - Marsz pamięci z biało-czerwonymi flagami (od placu Strzeleckiego do pomnika przy ul. Frycza-Modrzewskiego)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy