Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nie mamy czasu

Centralnym punktem odpustu w parafii pw. św. Anny w Miliczu była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotra Wawrzynka.

W homilii pomocniczy biskup legnicki przypomniał, że we wspomnienie liturgiczne św. Anny papież Franciszek ustanowił Dzień Dziadków i Osób Starszych. – Święta Anna i święty Joachim to świadkowie na nasze czasy – przekonywał już na początku. Zaznaczył, że uroczystość odpustowa jest okazją do zastanowienia się nad rolą babci i dziadka w naszym życiu chrześcijańskim. – Oni uświadamiają nam, że dzielimy to samo dziedzictwo, że jesteśmy częścią tego samego ludu, który skądś przychodzi, ma swoich przodków i korzenie – nawiązywał do orędzia papieża Franciszka na ten dzień.

Odnosząc się do myśli przewodniej wybranej przez Ojca Świętego: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”, zaznaczył, że prowadzi nas ona do spotkania młodej Maryi z dużo starszą krewną Elżbietą. – Musimy sobie uświadomić, że gdy mówimy o spotkaniu międzypokoleniowym, to nigdy nie mamy dużo czasu. To może być tak, że jest to jedno z ostatnich spotkań. Starsi już dziś zatem muszą działać, by dzielić się życiową mądrością, by opowiadać, przepowiadać, podpowiadać, mówić o swoich doświadczeniach, nie czekając na owoc, że coś się od razu zmieni we wnukach czy dzieciach. Bo ten owoc musi dojrzeć, aby przynieść plon – dzielił się refleksją.

Odnosząc się do młodych, biskup wyjaśniał, że oni również potrzebują tych spotkań, by zadawać pytania, słuchać osób starszych, czerpać ze skarbnicy, której wieko może się zaraz zamknąć. – Nie mamy czasu. Trzeba się spotykać, trzeba się dzielić i czerpać z tej mądrości, którą odchodzące starsze pokolenie ma, by ta mądrość nie zniknęła. Patrząc ewangelicznie, potrzebujemy błogosławionego pośpiechu. Tak, jak Maryja biegnie z pośpiechem do Elżbiety, tak i my musimy się spieszyć na takie spotkania. Potrzebujemy, aby spotkanie z pokolenia na pokolenie przyniosło piękny i pełen miłości owoc – podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast