Na koniec diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży w miejscowości Ameal w diecezji Coimbra odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Justo, którym przewodniczył bp Maciej Małyga.
Czas ŚDM zbiegł się akurat z liturgicznym wspomnieniem patrona parafii, gdzie przebywała grupa z DDM. - Nasza wioska (Ameal) przeżywała wczoraj święto patronalne ku czci św. Justo. To był młody męczennik z czasów starożytnych. W ramach świętowania odbyły się uroczysta Msza św., w której brała udział cała wioska, barwna procesja ulicami miejscowości z posągiem świętego, ale też z figurą Matki Bożej Fatimskiej. W czasie drogi śpiewaliśmy wiele pieśni - opowiada bp Maciej.
- Wcześniej jeszcze zasiedliśmy do niedzielnych obiadów z naszymi rodzinami. Dziś się pożegnaliśmy. Przedstawicielka parafii dziękowała nam za to, że podzieliliśmy się z nimi naszą wiarą. Podkreślała, że dla ich drogi wiary to jest bardzo ważne wydarzenie, z którymi oni wiążą nadzieję odnowy i umocnienia - mówi.
Biskup opowiada, że św. Justo to młody człowiek, który w obliczu śmierci nie wyparł się wiary. - Kiedy został wezwany do zaparcia się jej, zaczął śpiewać ze swoim kolegą, później też zamordowanym, bardzo radosną pieśń - wyjaśnia.
Czyli młodzi z naszej archidiecezji zyskali nowego przyjaciela w niebie, który może być im odtąd bliski? - Tak, ale myślę, że przede wszystkim został na nowo odkryty w parafii, której patronuje. Kiedy pytaliśmy miejscowej młodzieży wcześniej, kim jest św. Justo, mało kto wiedział. Zaczęli przeszukiwać internet w poszukiwaniu jego życiorysu. Dzięki spotkaniu z nami trochę odkryli samych siebie, odkryli swoje bogactwo - opowiada biskup.
Dodaje, że jest tu bardzo żywa cześć do Matki Bożej z Fatimy, ale mieszkańcy czczą też np. bł. Elżbietę Portugalską, patronkę diecezji Coimbra.
Po Mszy św. odpustowej, procesji rozpoczął się festyn. - Podczas tego wydarzenia każda z grup różnych narodowości, które uczestniczyły w spotkaniu, przedstawiła siebie, zaprezentowała swój program kulturalny. My zaśpiewaliśmy piosenkę oraz razem z Portugalczykami i innymi narodowościami zatańczyliśmy poloneza. Po kilku dniach pobytu z nami są już w tym naprawdę dobrzy! - mówi ks. Mariusz Sobkowiak.
Dodaje, że było to takie wyraziste zamknięcie etapu diecezjalnego ŚDM, ostatni wspólny dzień we wspólnotach parafialnych. Biskup Maciej dziękował gospodarzom za ich gościnę, otwartość i miłość, a oni wyrażali wdzięczność za świadectwo wiary polskiej grupy. - Otrzymaliśmy specjalną pamiątkową tabliczkę - mówi.
Już wkrótce zacznie się centralny, lizboński etap ŚDM.
Podczas festynu. Archiwum prywatne Prezentacje grup różnych narodowości. Archiwum prywatne