Nowy numer 17/2024 Archiwum

Silne wsparcie modlitewne pielgrzymki

Pakiety dla duchowych pielgrzymów rozeszły się przed pielgrzymką jak świeże bułeczki. Organizatorzy musieli dodrukować kilkaset kolejnych.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska to nie tylko ci, którzy wędrują ze stolicy Dolnego Śląska na Jasną Górę. Całe wydarzenie tworzą również duchowi pielgrzymi, którzy z różnych powodów nie mogą iść maryjnym szlakiem, ale chcą uczestniczyć w tej drodze. Łączą się więc codziennie w modlitwie ze swoimi wędrującymi do Częstochowy braćmi i siostrami.

W tym roku liczba duchowych pielgrzymów zaskoczyła organizatorów. Na początku przygotowali 1200 pakietów, na które składa się przewodnik duchowego pielgrzyma oraz znaczek pielgrzymkowy. Te jednak szybko się rozeszły.

- Myślę, że to efekt dużej pracy Mariusza Kłaka z naszego sztabu, który przypominał w parafiach o takiej opcji. Informował i niestrudzenie zachęcał - mówi ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Zapotrzebowanie okazało się tak duże, że organizatorzy pielgrzymki postanowili przygotować jeszcze 400 dodatkowych pakietów. Te także rozdysponowano bez problemu już na dwa dni przed startem pielgrzymki. A zatem oficjalnie 1600 osób będzie wspierać modlitewnie wędrujących do Królowej Polski pątników z archidiecezji wrocławskiej. A to z pewnością nie wszyscy, ponieważ co roku jest również spora grupa niezapisanych duchowych pielgrzymów.

- Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to rekolekcje w drodze. Idziemy w tym roku osiem dni w modlitwie i słuchaniu słowa Bożego. Całe to wydarzenie duchowe wiąże się z modlitwą nie tylko na szlaku, ale również w parafiach archidiecezji wrocławskiej. To wzmożona aktywność modlitewna w wielu kościołach. To zasługa księży, którzy organizują dodatkowe spotkania modlitewne np. odmawianie Godzinek o poranku, Różańca czy wieczorne apele. W okresie trwania pielgrzymki diecezjanie mobilizują do duchowej pomocy pątnikom na szlaku - tłumaczy ks. Płukarski.

Jak dodaje, nie wyobraża sobie pieszej pielgrzymki bez duchowego zaplecza.

- Co ciekawe, zawsze mieliśmy więcej zadeklarowanych duchowych pielgrzymów niż tych na trasie. Oni są fundamentem wydarzenia pielgrzymkowego. Dzięki nim, ich modlitwom, możemy co roku szczęśliwie dojść na Jasną Górę - przyznaje kapłan.

W tym roku dla duchowych pątników przygotowana została zupełnie nowa propozycja. Centralnym punktem spotkań będzie Sanktuarium NMP Łaskawej przy kościele pw. św. Karola Boromeusza na ul. Kruczej we Wrocławiu.

Cały harmonogram modlitw za pielgrzymkę i szczegóły znajdziesz TUTAJ.

ZAJRZYJ NA OFICJALNY SERWIS PIELGRZYMKOWY 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy