Nowy numer 17/2024 Archiwum

Blachnicki, Wyszyński i Wojtyła na pielgrzymim szlaku

Na trasie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej pątnicy mogli obejrzeć w Oleśnicy widowisko pt. "Byśmy byli jedno", które stworzył Instytut Pamięci Narodowej. Dotyka ono historii Kościoła polskiego w czasach komunizmu.

Narracja programu artystycznego zaprezentowanego w bazylice oleśnickiej toczy się wokół działalności trzech czołowych postaci XX w., kapłanów Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły i Franciszka Blachnickiego. Koncert ze specjalnie przygotowanymi wizualizacjami jest hołdem dla niezwykłych kapłanów poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego.

Przez lata komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła i skłócić ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Na pierwszej linii frontu stali kapłani, którzy mieli największe znaczenie w kształtowaniu życia duchowego narodu. - Oparliśmy się o raporty agentów Służby Bezpieczeństwa rozpracowujących tych wybitnych trzech kapłanów. Nie prezentujemy ich biografii, bo uważamy, że są to na tyle znane postacie, iż jest to niepotrzebne. Szczególnie środowisku pieszych pielgrzymów na Jasną Górę. Chcemy pokazać, z czym musieli się mierzyć w swojej kapłańskiej służbie. Jak komunistyczne władze ich prześladowały, w jaki sposób komuniści manipulowali faktami, żeby zmienić w oczach ludzi wizerunek Kościoła. Jest to nasza odpowiedz na te wszystkie doniesienia medialne z ostatnich czasów - mówi Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN.

Podkreśla, że dziś śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki - kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków; kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty - byśmy byli jedno.

- Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej, przeplecione pieśniami i muzyką specjalnie napisaną na tę okoliczność, ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej - dodaje dyrektor Iwanow.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy