Tym razem wcale nie chodzi o będący na zwycięskiej ścieżce zespół wrocławskich piłkarzy, ale o Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który koncertem w Żórawinie uświetnił obchody kolejnej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku.
Dzień Solidarności i Wolności 31 sierpnia to święto ustanowione dla upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości w 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej - mówili na wstępie prowadzący koncert. Cytowali również słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się".
Konferansjerzy podkreślili również, że pamięć o wydarzeniach z naszej historii to nasz patriotyczny obowiązek i wyraz miłości do Niepodległej.
Podczas koncertu, który odbył się przy Dolnośląskiej Perle Manieryzmu - zabytkowym kościele pw. Trójcy Świętej w Żórawinie - wybrzmiały przede wszystkim pieśni patriotyczne i maryjne, a wszystko rozpoczęło monumentalne wykonanie "Bogarodzicy". Nie zabrakło również znanej wszystkim i lubianej przez św. Jana Pawła II "Barki".
Jeszcze przed występem artystów odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Dolnośląskiego Lauru św. Jana Nepomucena, które są przyznawane osobom i instytucjom wybitnym, zasłużonym dla ojczyzny, małej ojczyzny i Kościoła. Decyzją kapituły, w skład której wchodzą Stowarzyszenie "Nasza Żórawina", Fundacja "Dolnośląska Perła Manieryzmu", parafia św. Józefa w Żórawinie oraz redakcja "Głosu Żórawiny", tegorocznymi laureatami zostali abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, i obchodzący 70-lecie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
Na zakończenie gromkie "Sto lat" z okazji jubileuszu zespołowi odśpiewała publiczność.
Abp Kupny odbiera statuetkę. - Bardzo serdecznie dziękuję! Cieszę się i bardzo sobie cenię ten laur, bo on jest związany z miejscem waszego zamieszkania, z waszą małą ojczyzną. Noszę was w sercu - mówił. Karol Białkowski /Foto GośćPodczas koncertu wolontariusze z Parafialnego Zespołu Caritas zbierali datki na wsparcie misji sióstr marianek w Manili na Filipinach.
"Gość Niedzielny" objął wydarzenie patronatem medialnym.