Nowy numer 49/2023 Archiwum

W Wołowie startuje "Cantus Organi"

To już 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. "Cantus Organi" to cykl koncertów nie tylko organowych w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wołowie, który przyciąga liczne grono melomanów z kraju i z zagranicy.

Dziś, 3 września, rozpoczyna się kolejna, 23. edycja wielkiego wołowskiego święta muzyki, jakim jest Festiwal Cantus Organi. W ciągu minionych lat na 110. koncertach wołowska publiczność oklaskiwała łącznie 184 solistów i zespoły. Niektórych kilkakrotnie. W tym roku czeka nas muzyka różnych epok, od renesansu po XX wiek. Łącznie zaplanowano pięć koncertów - muzycznych modlitw, podczas których, obok muzyki organowej, dominować będzie muzyka instrumentalna. Tylko podczas ostatniego koncertu zaprezentują się soliści.

Festiwal przyciąga od lat liczne grono melomanów z kraju i z zagranicy. Organizatorzy wierzą, że i tym razem będzie podobnie. Wydarzenie ukazuje całe bogactwo muzycznego dorobku wielkich mistrzów, a słuchaczom dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć, spełniając tym samym najważniejsze swoje zadania - upowszechnia i promuje muzykę klasyczną, prezentuje warsztat muzyczny artystów muzyków oraz oddziałuje na rozwój polskiej kultury.

Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wołowie o 18.00.

Program koncertów:

  • 3 września - ARTRIO Magdalena Just harfa, Beata Solnicka (skrzypce), Ewa Dymek-Kuś (wiolonczela) oraz Ireneusz Kuś (organy),
  • 10 września - Jakub Garbacz (organy), Joanna Woszczyk-Garbacz (flet),
  • 17 września - Anna Firlus (klawesyn i organy),
  • 24 września - Duo Fraś-Vinci (skrzypce, wiolonczela), Natalia Olczak (organy),
  • 1 października - Dialog dwóch tenorów: Tomasz Dziwisz i Michał Dziedzic oraz Krzysztof Kotoński (organy).

Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Wołowie jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków miasta. Początki świątyni sięgają XIII wieku. Liczne imprezy muzyczne stały się tradycją parafii zwłaszcza po zakończeniu renowacji unikatowych osiemnastowiecznych organów mistrza Caspariniego. Koncerty w ramach międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Organi odbywają się od 2001 roku.

W Wołowie startuje "Cantus Organi"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy