Arcybiskup Józef Kupny przewodniczył Mszy św., podczas której poprzez obrzęd konsekracji dziewicy i błogosławieństwa wdów wprowadził nowe osoby do grona osób konsekrowanych archidiecezji wrocławskiej.
Aneta Kaczmarek odnowiła publicznie postanowienie życia w czystości, wyraziła pragnienie służby Kościołowi, naśladowania Chrystusa i przyjęcia konsekracji; biskup odmówił modlitwę konsekracyjną, wręczył jej obrączkę oraz księgę Liturgii Godzin. - Przyjmij obrączkę, znak zaślubin z Chrystusem, i dochowaj nienaruszonej wierności swojemu Oblubieńcowi, abyś mogła wejść na wieczyste gody - mówił.
Wdowy, Antonina Wozińska i Ewa Heydel, wyraziły pragnienie życia według rad ewangelicznych, modlitwy, pokuty, pełnienia uczynków miłosierdzia, ofiarowania swoich trudów za zbawienie swoje i innych, posłuszeństwa biskupowi. Biskup odmówił modlitwę błogosławieństwa wdów, wręczył im krzyże i księgi Liturgii Godzin. - Droga siostro, przyjmij ten krzyż i wpatruj się zawsze w Chrystusa Pana. On uleczy twoje rany i doda orle skrzydła twojemu życiu - zwrócił się do każdej z nich.
Zdjęcia:
W homilii abp Józef nawiązał do liturgii słowa, do Ewangelii mówiącej o zobowiązaniu do pomnażania talentów. - Sługa zły i gnuśny pozbawiony został talentu za to, że nic nie uczynił, by powiększyć otrzymane dary... Nie docenił zaufania, jakie Bóg mu okazał. Brak mu było właściwego zrozumienia intencji Pana - mówił.
Panem tym jest sam Bóg, nagrodą - radość uczestnictwa w Królestwie Bożym. Czas na pomnożenie Bożych darów jest tu i teraz. Gnuśny sługa nie otrzymał kolejnej szansy.
Metropolita zwrócił uwagę na wagę ludzkich czynów, zwłaszcza czynów miłości. To one decydują o naszym wiecznym losie. Bóg oczekuje od człowieka owoców zgodnie z jego możliwościami, jego wyposażeniem duchowym, intelektualnym. Oczekuje miłości. - Żąda odpowiedzialności i pomnażania darów Bożych - podkreślał.
Wyjaśniał, że ewangeliczne talenty to skarby Królestwa Bożego - dar słowa Bożego, Eucharystii, rozmaite łaski. One mają w nas przynosić owoce, Bóg domaga się współpracy z Jego łaską.
Zauważył, że decyzja o poświęceniu się Bogu, jaką podjęły wdowy i dziewica, jest świadectwem takiej współpracy z Bożymi darami, owocowania. Pomnażały Jego łaski w dotychczasowym życiu małżeńskim, wdowim czy w stanie bezżennym. Teraz wchodzą w kolejny etap pomnażania talentów, zobowiązując się do doskonałego naśladowania Chrystusa, życia radami ewangelicznymi, do modlitwy, pokuty, dzieł miłosierdzia, wchodząc na drogę szczególnej zażyłości z Panem.
Konsekrowane dziewice i wdowy należą do indywidualnych form życia konsekrowanego (wśród których są również pustelnicy). Swoje poświęcenie się Bogu przeżywają we wspólnocie własnej diecezji, w łączności z jej biskupem. Obecnie w archidiecezji wrocławskiej wśród osób należących do indywidualnych form życia konsekrowanego (IFŻK) jest 8 dziewic i 7 wdów. Do konsekracji przygotowują się już kolejne kandydatki.
Więcej informacji o IFŻK na stronie konsekrowane.org. O nowo konsekrowanych osobach piszemy także w wydaniu papierowym wrocławskiego GN nr 36.
Przyjęcie obrączki. Agata Combik /Foto Gość Przyjęcie krzyży. Agata Combik /Foto Gość