Nowy numer 38/2023 Archiwum

W parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu już wkrótce Dni Maurycjańskie

To czas odpustowych uroczystości, modlitwy, wspólnego muzykowania i integracji w parafialnych ogrodach, a także okazja do poznania kościoła pw. św. Maurycego, jego otoczenia oraz zajrzenia do klasztoru bonifratrów.

Dni Maurycjańskie będą trwać od 22 do 24 września. Włączone w doroczne Dni Trójkąta, osiedlowe święto Przedmieścia Oławskiego.

– W niedzielę 24 września o 13.00 odprawiona zostanie odpustowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Tuż po niej rozpocznie się festyn w ogrodach św. Maurycego. Jego motyw przewodni to „rodzinne muzykowanie”, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Karpeta Jazz Brothers, który jest związany z naszą parafią – mówi proboszcz ks. Janusz Gorczyca.

Przewidziane są różne atrakcje dla dzieci i całych rodzin, w tym również pokaz szermierki. Chętni będą mogli wziąć udział w spacerze „Od św. Maurycego do krypt bonifraterskich”, który odbędzie się w sobotę 23 września o 11.00.

W parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu już wkrótce Dni Maurycjańskie   Pani Agnieszka Dubaniowska (na zdjęciu z synkiem) mieszka w okolicy od 1945 r. Archiwum prywatne

Poprowadzi go pani Agnieszka Dubaniowska, przewodnicząca Rady Osiedla Przedmieście Oławskie. Jest mieszkanką Przedmieścia Oławskiego od 1945 roku, gdy przyjechała do Wrocławia z rodziną jako 5-letnia dziewczynka. Od lat z pasją i wytrwałością poznaje jego dzieje i – wciąż zmieniające się – współczesne oblicze. Jest autorką wielu publikacji oraz audycji radiowych poświęconych tej części Wrocławia, prowadzi spacery historyczne.

Uczestnikom spotkania opowie o historii okolicy – związanej w średniowieczu z Walonami, a potem będącej areną wielu dramatycznych wydarzeń, choćby w 1945 r. Kościół św. Maurycego jest wszak kojarzony z ks. Paulem Peikertem i jego dziennikami wydanymi jako „Festung Breslau. Kronika dni oblężenia”. Opowie także między innymi o… kciuku Aleksandra Fredry, zamurowanym w murach kościelnych, oraz o tajemnicach krypt bonifraterskich, gdzie pod koniec wojny funkcjonował tajny szpital.

Więcej także w papierowym wydaniu GN na niedzielę 17 września.

W parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu już wkrótce Dni Maurycjańskie   Uczestnicy spaceru historycznego usłyszą, jaka opowieść kryje się za tą tabliczką. Agata Combik /Foto Gość W parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu już wkrótce Dni Maurycjańskie   Dlaczego akurat św. Maurycy patronuje temu kościołowi? Dowiemy się tego m.in. w czasie spaceru historycznego. Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast