Nowy numer 17/2024 Archiwum

Krzyże na piersiach opozycjonistów

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk w imieniu prezydenta RP wręczył Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczał K. Szwagrzyk.

- 13 lat temu polski parlament ustanowił to wysokie odznaczenie państwowe, oczekiwane przez środowiska opozycyjne w PRL. Odznaczeni zostali ci, którzy są ludźmi wolności i solidarności. Za walkę prowadzoną w różnych miastach Dolnego Śląska i Opolszczyzny, mającą różne podziemne formy i struktury oporu komunistycznego, jak np. NSZZ "Solidarność", Solidarność Walcząca, Pomarańczowa Alternatywa, Ruch "Wolność i Pokój" - wymieniał wiceprezes Szwagrzyk.

Podkreślił, że odznaczenie jest uznaniem wobec pięknej postawy przed laty. Ale to wiąże się również z pamięcią o represjach różnego rodzaju: wydaleniach, aresztowaniach, internowaniach. - Serdecznie państwu gratuluję i życzę, żeby ten piękny, ozdobiony przez Orła w Koronie krzyż, który przed chwilą zawisł na państwa piersiach, był niewzruszonym świadectwem o tym, że Polska zawsze pamięta i honoruje tych, którzy jej służą - podsumował K. Szwagrzyk.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

- To nie jest nagroda za naszą działalność. Myśmy nagrodę przyjęli wcześniej - przepędzając wojska radzieckie, wstępując do NATO, do Unii Europejskiej, budując samorządy. Ta uroczystość stanowi wyraz uznania, które człowiekowi jest bardzo potrzebne. Musimy pamiętać, że uznania powinniśmy udzielać wszystkim w rodzinach nawzajem, pracodawcy pracownikom, władze państwowe obywatelom. To uznanie powoduje, że jesteśmy w pełni ludźmi. Każdy z nas ma inne zasługi, ale teraz przyszedł taki moment, kiedy w tej sztafecie walki o wolność przekazaliśmy pałeczkę następnemu pokoleniu. Przyglądamy się z uwagą, jak biegną, czy nie zbaczają z kursu. Najgorsze, co mogłoby się stać, gdyby zgubili pałeczkę przy następnej zmianie. Trzeba by było zaczynać od nowa - uwrażliwiał Kazimierz Jerie, jeden z odznaczonych.

Podkreślił, że gdy działacze wrócą do domu, zastanowią się, czy założyć ten krzyż na marynarkę lub sukienkę na następną uroczystość. To zależy od tego, w którym kierunku pójdzie Polska. - Ale niezależnie od tego, każdy z nas ma w domu jakąś szufladę. I dzieci, i wnuki będą mogły zobaczyć ten krzyż - jedną stronę z historii Polski. I będą z tego dumni. Bo to coś więcej niż kartka z podręcznika - zaznaczył K. Jerie.

Po oficjalnym wręczeniu odznaczeń zebrani złożyli kwiaty pod tablicą śp. Kornela Morawieckiego. 

Krzyżem Wolności i Solidarności zostaną wyróżnieni:

  1. Michał Bronisław Bieganowski
  2. Dorota Tatiana Błażewicz
  3. Paweł Przemysław Błażewicz
  4. Maria Dańkowska
  5. Robert Stanisław Falkowski
  6. Ignacy Goryczka
  7. Stefan Tadeusz Grefling
  8. Jerzy Hofman
  9. Kazimierz Marian Jerie
  10. Zofia Maria Leszczyńska-Ner
  11. Zdzisław Mikułko
  12. Jacek Leszek Moroz
  13. Stanisław Jan Paderewski
  14. Roman Pastwiński
  15. Robert Franciszek Prus
  16. Marek Marian Rospond
  17. Maria Małgorzata Rybarska-Zuk
  18. Alicja Bronisława Stańczak
  19. Jacek Węgrzyn
  20. Adam Zabokrzycki
  21. Henryk Ignacy Zieliński

Pośmiertnie odznaczeni zostali:

  1. Michalina Maria Szumilas
  2. Jan Mieczysław Tomański

Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Uznanie zawieszone na piersi antykomunistycznej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy